Плюсове на излишните килограми

4
Добави коментар
Tzvetomir-Ceco
Tzvetomir-Ceco

Puls.bg

  |   06 август 2013
  |   Коментари 0

Източник: iStockphoto

Сърдечносъдови заболявания, хипертония, диабет и други метаболитни заболявания често се преписват само на едно състояние: наднормено тегло. Изследване на американски учени разкрива, че макар пълните хора да са по-предразположени към някои опасни за здравето състояния, те имат и по-голяма вероятност да ги преживеят.

 

Изследване на екип от американския Център за контрол и превенция на заболявания заключва в неочаквано твърдение: индекс на телесната маса в рамките на наднорменото тегло, от 25 до 29,9 е най-вероятно да увеличи продължителността на живот на индивида. До това заключение екипът стига след преглед и задълбочен анализ на 97 предходни изследвания върху затлъстяването, обхващащи над три милиона възрастни участници.

 

Според съавтор на изследването, д-р Браян Кит, има няколко фактора, които стоят зад тези статистики, демонстрирайки ясно, че умереното затлъстяване първа степен не бива да се счита за медицински проблем.

 

Когато организмът се бори с дадено заболяване, той изисква повече енергия, за да се излекува правилно. Д-р Кит твърди, че енергията, която се съхранява в „излишните“ килограми далеч не е излишна, когато организмът е под силен стрес и има нужда от своите запаси.

 

Адипозната тъкан – мазнините, както и свързаните с тях хормони укрепват защитата на тялото, предлагайки енергийни резерви и противовъзпалителни агенти за борба с инфекции в огромно изобилие. 

 

Макар хората с наднормено тегло да са статистически по-предразположени към някои заболявания, за по-леките и слаби съществува много по-голяма вероятност да не ги преживеят. 

 

Така например, при сърдечносъдови проблеми и особено – остри епизоди на сърдечни кризи, пациенти с нисък процент на телесни мазнини са с четворно по-голяма вероятност от фатален изход, отколкото пациенти с наднормено тегло.

 

Друг пример: хипертония. Пациенти с наднормено тегло приемат и усвояват лекарствата си много по-лесно и с по-малко странични ефекти от по-слабите хора, при които най-често настъпват усложнения и флуктуации в налягането след медикаментозно лечение.

 

 

Изследване, публикувано в журнала Immunology показва как кожата на хора с повече подкожни мазнини е в състояние да задейства и завърши механизма на коагулационната каскада значително по-бързо от кожата на хора с нормално тегло и също така, при евентуално замърсяване на порезна или друга рана, протичащият инфекциозен процес е много по-кратък, имунният отговор – по-стабилен и като цяло – по-качествен.

 

Изследователите не твърдят, че е по-добре за здравето да се поддържа наднормено тегло, но тяхното проучване цели да успокои хората с някой друг излишен килограм. Десетилетия на популярна култура и киноизкуство, издигащи перфектното тяло в култ са насадили трайна фобия в обществото към наднорменото тегло. Фобия, която често води до психологични разстройства, нездравословни диети и унищожителни физически натоварвания за отслабване и увреждащия здравето „йо-йо“ ефект. 

 

Наднорменото тегло първа степен може да има и своите предимства. То не би следвало да се разглежда като проблем и да бъде редуцирано независимо от цената, която се плаща.