Борис Луканов: Ако един копирайтър чете само за маркетинг, Господ да му е на помощ!

1
Добави коментар
ak4ilev
ak4ilev

Започвам този текст с емоция: изключително щастлива съм, че Борис Луканов прие поканата ми да се включи в рубриката Интервю във вторник, тъй като това са едни от най-силните отговори тук! Борис е човек с толкова разностранни интереси, професии, познания и емоции, че няма как да не ме е яд, че още не сме се виждали наживо (Да живее фейсбук!).

След интервюто с Денислав Георгиев, където е застъпена спортната тема, тук ще се докоснете до Дзен философията, до думите на един от най-добрите копирайтъри днес – Дрейтън Бърд и до едно прекрасно послание за финал. Прекрасно!

 

Вижте кой е Борис Луканов и какво ми отговори на въпросите.

 

Умнии добри очи!

Здравей. Представи се с няколко думи.

Роден съм в Стара Загора, зодия Лъв и Огнен Кон (по китайския хороскоп), живял съм във Велико Търново (любимият ми град), завършил съм „История и география” във ВТУ и „Връзки с обществеността” в СУ, занимавал съм се с журналистика 10 години, след това навлязох в сферата на ПР, Реклама, Маркетинг, а последните 5-6 години – по-активно се занимавам с интернет маркетинг, Web 2.0 комуникации. Работил съм като ПР и рекламен консултант в различни проекти към USAID, ЕU, министерства и общински администрации, граждански сдружения, браншови асоциации и политически организации, както и в частния бизнес. Бил съм лектор по Публични комуникации към Пакта за стабилност в Югоизточна Европа. Минал съм през агенции за реклама, връзки с обществеността и криейтив, като „Интелдей Солушънс”, Лагос Дизайн”, „IDEA Интернешънъл”.

Интересите ми са насочени към ъндърграунд музиката и субкултурата като цяло, киното, театъра, модерния дизайн, технологиите и иновациите, психологията, екологията, политиката, английския футбол… и Дзен философията…

 

С какво се занимаваш?

В момента ръководя отдел „Нови медии“ в Българската национална телевизия. Напоследък провеждам също и обучения и консултации чрез Marketing Creative Lab. Част съм и от ITraining – компания, осигуряваща специализирани тренинги за бизнеса в областта на Microsoft технологиите.

Освен съвременните маркетингови комуникации, силно ме вълнуват и проблемите, свързани със свободата и неутралността на интернет, хакерската етика, отживялата система на авторското право и нуждата от промяната ѝ, новите политически идеи и икономически концепции, зелените алтернативи в обществото ни… Участвам и в един проект (Birdie), който си поставя за цел да създаде евтино и просто, но изключително ефикасно устройство за криптирани „неподслушваеми“ телефонни разговори, той още е на фаза fundraising…

 

Кой е твоят блог?

Някъде от 2007 г. се изявявам като блогър, основния ми сайт е Boris Domain – The Marketing Creative Space (http://www.borisloukanov.com). Поддържам и други, но те са по-скоро от типа на т.нар. микроблогове: Boris Loukanov Web Mix, Boris Loukanov Creative Mix. Имам и още един сайт – Boris Loukanov Marketing Creative Library, където качвам интересни електронни книги, интригуващи презентации, актуални white papers и др. текстове (не мои) от различните сфери на дигиталния маркетинг и креативното мислене…

 

Има ли разлика между блогър и копирайтър? Ако има, каква?

Разбира се, че има… Разликата е като между писател и журналист примерно. В класическото разбиране на термина, „блогър“ е авторитетен човек, influencer в дадена област, който пише основно по теми, свързани с нея – примерно политика, икономика, маркетинг, дигитални технологии, кулинария, женска проблематика, автомобили, кино, театър, игри и т.н.

Копирайтърът създава рекламни текстове или пише по теми, по които даден бизнес или организация иска да комуникира със своята публика.

В повечето случаи блогърът пише за удоволствие, копирайтърът – по задължение. Не че работата не може да доставя удоволствие, а удоволствието да носи пари, де.

 

Като какъв се определяш – блогър или копирайтър?

По едно полувреме и в двата отбора играя. За моя сайт пиша статии, които считам, че ще са полезни за читателите, но най-вече, такива, които аз съм преценил, че са важни и интересни за мен самият. Иначе в работата ми редовно се налага да създавам и текстове, които трябва да отговарят на изискванията на копирайтърството. Опитът ми като журналист доста ми помага и за двете…

 

Кога и къде пишеш? Какво ти е необходимо, за да седнеш да пишеш? Какво настроение? Музика?

Най-вече малко повече воля да преодолея мързела си. Иначе нямам нужда от някакви специални условия за „творческо вдъхновение“. Първоначално събирам „суровата“ информация и после ми трябват 2-3 часа да я оформя като статия в завършен вид. Обичам да седна и да не стана, докато не я завърша, не мога примерно да я започна, после да се захвана с нещо друго… и по-късно да я продължа, трудно ми е да върша качествено няколко неща едновременно, това ме разконцентрира. Същото се отнася и за музиката, понеже съм меломан, рядко я използвам за фон, предпочитам да ѝ се любувам изцяло. По-продуктивен съм вечер, до обед съм почти неспособен да напиша нещо качествено… Но винаги, ако не е някакъв спешен текст, го оставям да му направя последната редакция на следващия ден. Дори да ти се вижда идеален текста, като „преспи“ един ден, се намират нещица за доизкусуряване…

 

Работен ред или творчески безпорядък?

По средата – работен безпорядък… или по-скоро творчески ред.

 

Какво значи добър текст в бизнес средата?

Означава текстът да изпълнява основната си цел – да предаде посланието на бизнеса към публиката, за която е предназначен. И разбира се, да предизвика съответното действие от нейна страна. Важен е и контентът, и контекстът…

Има много правила, но държа да спомена едно златно правило – всяка реклама (в 99% от случаите) трябва да съдържа 5 основни елемента и всеки един от тях трябва да е на ниво: “Headline, Tagline, Call to Action, Vision, Brand”. Първите три са отговорност на копирайтъра.

 

Лесно ли се пишат бизнес текстове за web?

И лесно, и трудно… Основният закон е „пиши за потребителите, оптимизирай за търсачките“… През 2011 г. написах една статия по темата, която е сред най-четените в сайта ми „За структурата на уеб текста – как да ви харесват и читателите и търсачките“. Мисля, че все още е актуална…

А за „творческо зареждане“, ако блокирате, бих препоръчал един емоционален текст, който един известен холандски копирайтър написа наскоро – Online Copywriting Manifesto.

 

Какво трябва според теб да знае, може и притежава един копирайтър, за да създава добри текстове?

Преди време имах удоволствието да се запозная с един от най-големите копирайтъри в съвременната история на маркетинга – Дрейтън Бърд. И до днес поддържаме връзка онлайн… Та той каза в интервюто, което направих с него: “Въображението е по-важно от знанието”, е казал Айнщайн. И аз съм напълно съгласен. Една добра, креативна идея е винаги по-силна от големите пари.“

И още нещо важно от Дрейтън Бърд – на семинара му в България му зададоха подобен въпрос и неговият отговор беше: „Трябва да притежава голяма обща култура и разностранни интереси – да познава истoрията, литературата, културата… да следи кое е актуално днес, кое е било вчера… Ако един копирайтър чете единствено и само книги и статии за маркетинг и реклама, Господ да му е на помощ!“

 

Можеш ли да дадеш пример за сайт/блог, в който харесваш текстовете, кара те да мислиш или дори да купиш?

Аз съм професионално деформиран. Фийдът ми винаги е препълнен. Следя и чета стотици сайтове по най-различни теми, и български, и най-вече чуждестранни. Имам някаква мания да търся и откривам новото, което се случва в сферите, от които се интересувам… И да, до голяма степен решенията, които вземам, възгледите си, които оформям, се дължат на прочетеното в интернет. Но много е важно и да умееш да филтрираш, да се ориентираш правилно в този огромен и дълбок океан от информация в Мрежата. Т. нар. интернет-кураторството започва да играе все по-важна роля в живота ни.

 

Финални думи?

В професионален план, като тенденция, която забелязвам последните 1-2 години – все повече маркетолози ще започнат да осъзнават, че имат нужда и от технически познания в областта на интернет, все повече ПР и рекламни експерти, а и копирайтърите ще разберат, че им е необходимо и определено ниво на дигитална компетентност, и съответно, не малка част от IT специалистите, уеб девелопърите и интернет консултантите ще стигнат до извода, че, за да са конкурентноспособни на пазара, задължително трябва да се образоват и в областта на маркетинговите комуникации.

В чисто човешки план… живеем в много динамично, интересно, но и трудно време… Усещам, че все по-изнервящо започва да ни влияе то напоследък… Иска ми се да пожелая на всички твои читатели да си пазят нервите и да не се тормозят за глупости. Да не приемат живота като борба на живот и смърт, а да гледат по-леко, по-спокойно и усмихнато на случващото се около тях. Целите в живота са нещо важно, но както казва една ДЗЕН мъдрост – не толкова крайната цел е важна, по-важен е пътят към нея. Устремили се като коне с капаци единствено към Целта в далечината, много често пропускаме хубавите неща и незабравимите мигове, които са около нас, Сега…

 

Аз нямам какво да добавя след тези думи. Благодаря, Борко!

 

Ако имате мнение или въпрос към мен или към госта ми, ще се радвам да коментирате, както и да споделите интервюто с Борис Луканов, ако Ви е харесало!