Смъртоносният и забранен аналгин-хинин се завръща

1
Добави коментар
tribali.info
tribali.info

Зеленото хапче от соцминалото – аналгин-хинин, се завръща! Столичен личен лекар съобщи пред „Всеки ден“, че един от фармацевтичните гиганти готви пласирането на отдавна забранената таблетка по аптекарските рафтове съвсем скоро. Цярът срещу грип, настинка, артрит, висока температура и всевъзможни болки бе изваден от мрежата в началото на века заради разпоредби на Европейския съюз.
В САЩ, Канада и много страни от Южна Америка той продължава да се използва. На Стария континент обаче беше заклеймен като изключително опасен и дори с канцерогенно действие. Наскоро у нас се завъртя нов продукт, който дублира наименованието на старото германско лекарство. „Софарма“ пусна „Аналгин-Хин“, но в него има само метамизол натрий и няма дори молекула хинин. Сега обаче се готви същинското завръщане на зелената таблетка по американска рецепта.
Някои изследвания са доказвали неведнъж, че прекомерната употреба може дa доведе до увреждане на кръвта със смъртоносни последици. Високите дози пък водят до повръщане, сърцебиене, безсъние и виене на свят.
Личните лекари обаче ликуват за евентуалното му пласиране на пазара, защото хининът се раздаваше по заводи и предприятия безплатно при грипни епидемии и до днес преобладава мнението, че той трябва да се ползва пак.
Напоследък се говори и че е възможно връщането на някои от забравените медикаменти за бъбречни проблеми и чревни инфекции. Едно от тях мистериозно бе премахнато от фармацевтите преди броени години на основата на химиотерапевтика нитроксолин. Той бореше не само инфекции на пикочните пътища, но и коремни неразположения с голям успех. Лекарството все още се търгува, но само в интернет магазините, където рискът от купуването на таблетки с изтекъл срок на годност е огромен, предупреждават специалистите.
Възможно е да се стигне до изваждането на още един от т.нар. остарели медикаменти – широкоразпространения бисептол. Антибиотикът е минал през стомаха на почти всички поколения българи от 70-те години на миналия век досега, но е сочен за изключително агресивен спрямо чревната флора и черния дроб. Заради това лекарите го изписват все по-рядко при бактериални инфекции.

09-08-2014 г. 16:51 ч. | прочетено: 292, коментари: 0 |