Супичка – пътеводител на новака в кухнята

1
Добави коментар
gischo
gischo

Когато старите тефтери на баба говорят, модерната кухня мълчи! Защото точно от пожълтелите страници изскачат безброй вкусни рецепти. Точно такава е и рецептата за желирано предястие с пилешко месо. Това предястие с пилешко месо е познато на българските домакини и кулинарни любители, защото се приготвя от много години, но в последно време малко е позагубило популярност, но е толкова вкусно и толкова лесно за приготвяне, че има място и в съвременната кухня. Желираното предястие с пилешко месо е чудесна идея за впечатляващо начало на всяка вечеря, на която сте поканили гости, а същевременно и вкусна и ефектна рецепта с пилешко с, която да поглезите семейството си.
Желирано предястие от пилешко месо
Необходимите продукти за желирано предястие с пилешко месо:

1. 500 грама пилешко месо
2. 2 моркова
3. 2 стръка целина
4. 2 стръка пресен лук
5. 1 глава лук
6. 2 скилидки чесън
7. ½ чаена лъжица черен пипер
8. ½ връзка магданоз
9. 2 пакетчета желатин

Необходимо време за приготвяне:
60 минути

Желирано предястие от пилешко месо
Рецептата за желирано предястие с пилешко месо в три стъпки:

1.
Първата стъпка от рецептата за желирано предястие с пилешко месо е сваряването на месото и подготовката на бульона. Измивате добре пилешкото месо и го заливате със студена вода, след което го слагате да ври. Може да изберете всякакво пилешко месо, като препоръката на Супичка е то да не бъде само бяло месо, защото бялото пилешко месо е много сухо и бульонът ще стане твърде слаб.

След като месото поври около 10 минути, слагате почистените цели моркови, целина, глава лук, чесън, магданоз (като запазвате няколко листенца за украса), черен пипер и 1 чаена лъжица сол и оставяте да ври до пълното сваряване на месото. Може да използвате селъри (целина на стъбла) или резен от глава целина.

2.
Докато варите месото подгответе чашките, в които ще желирате предястията. В чаши за кафе или пък купички за крем карамел поставете голямо парче целофаново опаковачно фолио, така че краищата на парчето да излизат от чашата. Измийте и нарежете перата на пресния лук, като през зимата може да го замените с перата на праз.

Когато пилето е сварено прецедете бульона, накъсайте пилешкото месо на малки парченца, а сварените моркови и целина нарежете на кубчета.

3.
На дъното на всяка чаша, в която сте поставили опаковачно фолио сложете едно листенце магданоз, след което по малко от всички продукти – пилешко месо, нарязан лук, моркови и целина, като може да ги смесите или да ги наредите на пластове.

Разтворете желатина в прецедения бульон като стриктно следвате инструкциите на опаковката желатин. Някои видове желатин се разтварят директно в горещата течност, други първо на водна баня в малко вода, след това се добавят в течността, няма общи инструкции, затова следвайте инструкциите посочени на опаковката. След като желатина вече е разтворен в течността, допълнете чашките, в които вече са останалите продукти с нея и оставете за няколко часа в хладилника, или най-добре цяла нощ, за да стегне.

Желирано предястие от пилешко месо
Рецептата за желирано предястие с пилешко месо е изпълнена.

Желираното предястие с пилешко месо е едно много хитро и вкусно предястие, което може да приготвите предварително и да съхранявате в хладилник, до момента, в който ще го сервирате. Темата “предястия” обаче като цяло е малко пренебрегвана в българската кухня. Интересни и много лесни идеи за предястия са рецептите с пъдпъдъчи яйца. Малките пъдпъдъчи яйца са много симпатични и биха могли да бъдат чудесно начало на красиво меню. Рецептата за пъдпъдъчи яйца в гъби е много атрактивна и вкусна, а не по-малко сполучлива е и рецептата за мариновани пъдпъдъчи яйца. Любителите на класическата българска кухня пък могат да заложат на агнешките чревца на фурна или пък на желирания таратор.

ДОБЪР АПЕТИТ!