Домашен билков мехлем с кокос отпушва носа

1
Добави коментар

Чувстваме се настинали, с дрезгав глас, втриса ни… Кога да пием само чай, кога да правим инхалации и гаргари, кога вана за краката? Съветите са на австрийския свещеник – билкар Бенедикт от неговия  блог blog.kräuterpfarrer.at.

При кашлица

Мъчи ли ви упорита кашлица (особено сега през зимните месеци) или ако страдате от болезнен бронхит, трябва да прибегнете към доказали се чаени смеси и непременно да си осигурите достатъчно течности.

Рецепта 1:
Вземат се по равни части ( 1 чаена лъжичка) мащерка, остролистен живовляк и градински чай, които се кипват във вряща вода. Сместта се оставя да изстине и 3 ч.ч. дневно се изпиват от нея.  Ако кашлицата е по-дълбока, може да се добавят още полски мак, цветенца от лопен, а също резене и анасоново семе. Допълнително предварително загрято масло от жълт кантарион може да се втрие в областта на гърдите.

При запушен нос

Ако дишането е трудно,защото носът е запушен, трябва да се сложи овлажнител на въздуха. Преди всичко в спалнята, защото при запушен нос се диша през устата и  по този начин изсушава още повече гърлото.

Рецепта 2:
1 кубче от кокосова мазнина се разтапя върху слаб огън. Добавят се 4 суп.л. майорана. Оставя се да престои 24 часа, още веднъж се стопля и се прецежда. С този мехлем намазвате носа няколко пъти дневно. Помага също и етерично олио от градински чай.

При дрезгавост

Вратът ви боли, гласът е „паднал”, едвам ви разбират заради дрезгавия глас. В този случай също се погрижете въздуха да е достатъчно влажен, сложете няколко капки  масло от клек (Pinus mugo) в ароматната лампа.

Рецепта 3:
2 ч.л. листенца от градински чай се слагат в 500 мл. вода да кипнат, 15 мин. стои покрито. Няколко пъти дневно по 1 минута се жабурите и след това изплювате.

При хрема
Ако носа тече, очите са зачервени , често се секнете, то е започнала здрава хрема. Срещу това помагат инхалации срещу определени билета. 

Рецепта 4:
Напълвате една голяма тенджера с вода и слагате на котлона да заври. Слагате 1 суп.л. лайка (противовъзпалително), 1 суп. л. мащерка ( противомикробно), 1 суп.л. градински чай (за врата и гърлото) и 1 суп.л. майорана (заради хремата). Оставяте покрито да постои. Слагате хавлиена кърпа на главата си и правите инхалации като през носа вдишате, а през устата –издишате.

Болки в крайниците

Усещате умора и сте без сили. Болките в крайниците са предвестник на грипа. Вана с билки може да подейства добре.

Рецепта 5:
Натрошавате 60-70 гр.  евкалиптови листенца и ги изсипвате в 3 л. вряла вода да кипнат. 15 мин. престоява покрито и след това изсипвате  сместа във ваната. Към листенцата от евкалипт, можете да добавите елички от смърч. Готовата билкова смес ограничава достъпа на бактерии до тялото.

Трескавост

Първите симптоми на разболяването вече са факт: температурата е леко завишена (36.9 – 37.4). При стойности от 37.5 до 39.4 вече става висока   и грипът вече е дошъл.

Рецепта 6:
Правите  чай от липа или от листенца от бъз (1 ч.л. в 1 ч.ч вряла вода, 5 мин.кисне). Пие се умерено топло на малки глътки, за да се изпотите. Така се сваля температурата.

При тръпки

Ходим в добре отоплени помещения, с дебел вълнен пуловер, но вътрешно ни втриса, а краката отказват и отказват да се стоплят. Сигурни знаци, че настинката прогресира.

Рецепта 7:
Направете вана на краката  с 2 суп.л. лавандула и 2 суп.л.морска сол. Започнете с топла вода като доливате с по-гореща, доколкото ви е приятно. Подсушете си краката и намажете с масло от лавандула. Обуйте чорапки.