„Ню Йорк таймс“: Две българки са обсъждани за генерален секретар на ООН

2
Добави коментар
boleyn
boleyn

Вицепрезидентът на Европейската комисия Кристалина Георгиева и генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова са сред обсъжданите имена за възможни номинации за наследник на генералния секретар на ООН Бан Ки Мун, съобщава „Ню Йорк таймс“.

В броя от неделя се посочва, че над 30 държави, предвождани от Колумбия, лобират за това жена за пръв път да поеме световната организация след изтичане на мандата на Мун на 31 декември 2016 г.

Официалният кандидат на България за този пост е Ирина Бокова, но името на Кристалина Георгиева продължава да се появява периодично в западни издания като силна номинация, а тя никога не е опровергавала подобни намерения. Източна Европа разчита този път това да е районът, от който да се излъчи генерален секретар, но в хартата на ООН няма изрично изискване или правило за това.

„Ню Йорк таймс“ обръща внимание на факта, че доста държави в света – от Германия, през Бразилия и Чили до Южна Корея – се ръководят от жени. През 2016 г., когато ще е финалната фаза на кампанията за нов лидер на ООН, са изборите за президент на САЩ, на които засега като най-силен кандидат се очертава Хилари Клинтън.

Сред другите дами, споменавани за поста, са чилийският президент Мишел Бачелет, Елън Джонсън Сърлийф – президент на Либерия, управляващият директор на МВФ Кристин Лагард, върховният представител за външната политика на ЕС Федерика Могерини и Хелън Кларк – бившият премиер на Нова Зеландия и настоящ ръководител на Програмата за развитие на ООН (ПРООН). Кларк не е потвърдила за „Ню Йорк таймс“ дали се интересува от подобна номинация, макар че хора от агенцията ѝ смятат, че обиколките ѝ по света включват и елемент на кампания за сондиране на мнение и лобиране в нейна полза.

Мери Робинсън, бившият президент на Ирландия и член на група неформални съветници – предимно бивши премиери и държавни глави – в световната организация, казва, че е важно да бъде издигнат „подходящият кандидат (…), който да е независим от интересите на отделни държави“. Това става на фона на засилващи се критики срещу начина, по който влияят върху избора на генерален секретар петте постоянни членки на Съвета за сигурност: САЩ, Русия, Великобритания, Франция и Китай.

Досега само британският постоянен представител Матю Райкрофт е заявявал официално, че страната му би предпочела жена сред кандидати с еднакви професионални качества. Руският му колега Виталий Чуркин предупреждава да не бъдат дискриминирани мъжете, но Москва неофициално е изразявала симпатии към Бокова и към кандидатура от Източна Европа по принцип.

Хартата на ООН не определя достатъчно прецизно как се избира генерален секретар. На практика в над 70-годишната история на организацията Съветът за сигурност обявява кого предпочита, а след това Общото събрание го одобрява. Обсъждането в съвета е при закрити врати.