Как работи йонизатор за алкална вода?

1
Добави коментар
pavirani
pavirani

Как работи йонизатор за алкална вода?

5 / 5 (1 гласа)

Йонизаторите за алкална вода са домакински уреди, които с помощта на електролиза разделят водата на кисела и алкална. Първоначално тези уреди са били популярни в Япония и други страни от Далечния изток. Тяхното разпространение в САЩ, Европа, а от там и в България е станало когато е била доказана тяхната ефективност за подобряване здравословно състояние на живите организми.

Преди водата да постъпи в камерата за електролизата на йонизатора, тя се пречиства с вградените в йонизатора водни филтри.

КАК СЕ РАЗДЕЛЯ ВОДАТА В КАМЕРАТА НА ЙОНИЗАТОРА?

При електролиза на водата настъпва електрохимичен процес, при което водата се разделя на алкална и кисела. Условието за провеждане на този процес е наличие на минерални соли – йони във водата.

В зависимост от избраната степен на алкалност или киселинност на водата, в камерата за електролиза през водата преминава електрически ток с различно напрежение. Под неговото въздействие настъпва дисоцияция (разделяне) на молекулните частици на намиращите се във водата соли, които се разделят на;

►положително заредени йони – катионите, събират се на отрицателния полюс на електрода – катод

►отрицателно заредените йони – анионите, събират се на положителния полюс – анод.  

При това разделяне на водата полезните минерали (калций, магнезий, калий и натрий) отиват в алкална вода, а киселинните остатъци (съдържащи сяра, фосфор и хлор) отиват в кисела вода.

Конструкцията на йонизатора включва 2 камери, в който се намират два вида електроди: положителен анод и отрицателен катод. Разделящата двете камери мембрана предотвратява смесването на двата вида вода.

 

СТРУКТУРА НА ЙОНИЗИРАНАТА ВОДА

Освен разделянето на водата се променя и нейната структура. Водните молекули се групират в образувания наречени клъстери. В чешмяната вода водните клъстери се състоят от 12 до 18 броя водни молекули. В алкална йонизирана вода водните клъстери се образуват от 6 броя молекули и водата придобива хексагонална структура. Тази вода лесно прониква в клетките и оптимално  хидратира тъканите.

Понятието йонизация означава получаване или загуба на електрони. Обикновено потокът на електроните е в посока от отрицателния (-) полюс до положителния (+) полюс. В камерата за електролиза в йонизатора при пускане на електрически ток движението на електронните потоци е в противоположна посока от положителния (+) полюс  към отрицателния (-) полюс.

(-) Полюс получава електрони: H2O + 2e- = 2OH- + H2

(+) Полюс губи електрони: 2H2O – 4Е- = 4Н + + O2

При това се променя ORP, окислително-редукционният потенциал на водата.

Повече за ORP на водата  и колко е важен този показател при йонизаторите за алкална вода може да прочетете в статията:

 КАКВО Е ORP НА ВОДАТА? КРАТКО И ДОСТЪПНО ОБЯСНЕНИЕ.

 

СХЕМАТА НА ДЕЙСТВИЕ НА ЙОНИЗАТОРА ЗА АЛКАЛНА ВОДА