Оскар 2017: „Лунна светлина“ победи La La Land за филм на годината

5
524
Добави коментар
Nelly_Nelly
Nelly_Nelly

Уникален гаф отне победата на мюзикъла с 14 номинации; Ема Стоун, Кейси Афлек, Виола Дейвис и Махершала Али взеха актьорските призове; най-добрите анимации са „Зоотрополис“ и късометражната Piper, която надделя срещу „Сляпата Вайша“

La La Land реализира победи в шест от 13-те категории, в които беше номиниран на 89-ите награди „Оскар“, но след като по-рано през годината спечели „Златен глобус“ и БАФТА, сега изтърва най-престижния приз.

За най-добър филм на 2016 г. американската киноакадемия избра „Лунна светлина“, който ден по-рано триумфира с шест от наградите за независимо кино „Индипендънт спирит“, а през март е в програмата на София филм фест.

Създателите му си тръгнаха с „Оскар“ в общо три категории, като режисьорът му Бари Дженкинс взе наградата за адаптиран сценарий в съавторство с Тарел Алвин Маккрейн.

Кейси Афлек („Манчестър край морето“) и Ема Стоун (La La Land) победиха при актьорите в главни роли, а афроамериканците Виола Дейвис („Прегради“) и Махершала Али („Лунна светлина“) – при поддържащите актьори.

Виж още: Номинирани и пренебрегнати за „Оскар 2017“

На 32 Деймиън Шазел стана най-младият носител на статуетката за режисура – с La La Land, който е едва третият му пълнометражен филм. Оригиналният мюзикъл спечели и отличията за музика, песен (City of Stars), сценография и операторско майсторство.

Очакваше се той да спечели и наградата за най-добър филм – финалната категория, оповестена от ветераните Фей Дънауей и Уорън Бийти, които сътвориха уникален гаф, като обявиха La La Land за победител. 

Едва след като екипът излезе на сцената и изказа благодарностите си, някой забеляза, че заглавието на плика всъщност е „Лунна светлина“…

Режисьорът на „Лунна светлина“ Бари Дженкинс благодари с „Оскара“ за адаптиран сценарий, който беше връчен от актрисата Ейми Адамс. Снимка: Phil McCarten / ©A.M.P.A.S.

При чуждоезичните филми, където фаворити бяха германският „Тони Ердман“ и френският „Тя“, победи „Търговският пътник“ (Иран). Режисьорът му Асгар Фархади не пристигна в САЩ за церемонията, но изпрати следното послание:

„За мен е огромна чест да получа тази престижна награда за втори път! Отсъствието ми е от уважение към хората от моята страна и останалите шест нации, на които беше забранено да влизат в САЩ. Разделянето на света на „нас“ и „враговете“ създава страх, това е оправдание за агресия и война – война, която спира демокрацията и превръща нациите в жертви на агресия. Режисьорите са си поставили за цел да разрушат стереотипите и да създадат емпатия помежду ни – емпатия, от която се нуждаем повече от когато и да било!“

При пълнометражните документални ленти победи филмът за Оу Джей Симпсън O.J.: Made in America, най-дългият, номиниран някога за „Оскар“ – общо седем часа и 47 минути. При документалните късометражки наградата беше присъдена на „Белите каски“, чийто главен герой Халид Фарах също не успя да дойде на церемонията заради визовите ограничения, но апелира задочно за прекратяване на кръвопролитието в Сирия.

В холивудския „Долби тиътър“ беше и българинът Теодор Ушев, номиниран при късометражните анимации с филма си „Сляпата Вайша“, продукция на Канада. В категорията обаче спечели фаворитът „Свирчо“ (Piper), дело на аниматор от „Дисни“ и „Пиксар“.

„Дисни“ са номер 1 и при пълнометражните анимации със „Зоотрополис“, а тяхната „Книга за джунглата“ взе „Оскар“ за визуални ефекти.

В по две категории победиха „Възражение по съвест“ (за смесване на звука и монтаж) и „Манчестър край морето“ (за адаптиран сценарий и главна мъжка роля).

Четвъртия си „Оскар“ като художник по костюмите получи Колийн Атууд за „Фантастични животни и къде да ги намерим“, печелила вече за „Алиса в Страната на чудесата“ (2011), „Мемоарите на една гейша“ (2006) и „Чикаго“ (2003).

В категорията за грим и прически беше отличен комиксовият „Отряд самоубийци“, а „Първи контакт“ победи само в звуковия монтаж.