Илия Лингорски: България не е готова за еврозоната

1
136
Добави коментар
Temaonline
Temaonline

Не сме готови за еврозоната, но и еврозоната не е готова за България – коментира Илия Лингорски, главен икономист на Българската банка за развитие, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

„Системните проблеми и дисбаланси на архитектурата на еврозоната, известни от момента от създавнето ѝ дори, бяха много силно проявени през последните години на криза. И именно сега е моментът, в който тази еврозона ще се промени. Ние трябва да участваме поне в диалога за решенията и начина, по който тя ще се променя“.

Лингорски каза, че България е все още доста далеч, може би години, от евентуално присъединяване към еврозоната.

„Не е вярно, че България е пред въвеждане на еврото или присъединяване към еврозоната. Напротив. Но когато целият дискурс бъде насочен към спекулации като „ако утре въведем еврото, какво ще стане“, тогава ние пропускаме изключително ценното време в момента, което е за дискусия с какъв пакет от реформи, с какви ангажименти да преговаряме позицията си за присъединяване на българския лев към валутен механизъм ERM II“.

Икономистът даде пример с Дания, която е член повече от 15 години на ERM II, и дори няма да въвежда никога еврото, защото с референдум това е било отхвърлено.

Според него терминът „чакалня на еврозоната“ е неверен.

„Аз предпочитам да го наричам „подготвителния клас“. ERM II е механизъм на много интензивна подготовка. Той не е за чакане, нито е преддверие, в което просто така те посрещат с шампанско и после влизаш в балната зала. Този механизъм наистина гарантира и запечатва много амбициозна пътна карта от реформи, които ще трябва да преговаряме с институциите в Брюксел и Франкфурт както по отношение на банковия съюз, така и по отношение на макроикономическите ни дисбаланси, развитието на икономиката през следващите години, за да може тя да стигне едно задоволително ниво на кохерентност, на съзвучие с останалите в еврозоната“.

Лингорски смята, че е много позитивно посланието, което Пиер Московиси отправи, защото е различно от това, което самият той отправи едва година по-рано.