70% от бизнеса търси кадри :: Скандал – всички скандали | новини, икономика, еко, спорт, свят, анализи, шоу, справочник, видео

1
195
Добави коментар

Рекорден глад за кадри у нас за последните осем години. Бизнесът се оказа изправен пред най-големия недостиг на служители от 2011 г. насам, съобщава NOVA. Резултатите са от проучване на „Менпауър”, според които се оказва, че 68% от фирмите в България имат проблем да попълнят свободните си позиции.

 В топ 10 на търсените специалисти попадат от заварчици до програмисти, финансисти, инженери. Това са не само високообразовани специалисти, но и хора с много специфични умения и познания. Сред трудните за намиране кадри в България са още шофьори, служители за ресторанти/хотели, здравни специалисти, IT специалисти, търговски представители, мениджъри и директори, офис служители и счетоводители.  

70% от бизнеса търси кадри. Основните причини са три – хроничен недостиг на работна ръка в страната (38%), липсата на твърди умения (24%) и липсата на опит (11%). Според проучването недостигът на таланти по света е стигнал най-високото си ниво през последните 12 години.

 В съседите ни Румъния, Турция и Гърция масово работодатели се оплакват, че работна ръка няма, като в северната ни съседка фирмите, които се сблъскват с този проблем, са над 80 процента, а в Турция и Гърция съответно 66 и 61 на сто. В световен мащаб най-гладни за кадри са компаниите в Япония, Тайван и Хонконг.

На фона на малкото фирми, които обучават хора без опит, компаниите все по-често крадат едни от други работници. Това изкуствено завишава заплатите в някои сектори, предупреждават експерти. Безработицата остава ниска, но кадри – няма.

Отсъствието на технически умения и липсата на опит са другите две важни фактора, които тревожат бизнесът. Хората с професии на бъдещето са малко и всяка фирма ги ухажва. Проблемът е ясен от години и се задълбочава. У нас трудно бизнесът би могъл да си внесе работници.

В битката за таланти с умения и опит препъникамък може да се окаже и заплатата. В САЩ и Великобритания работодателите публично обявяват какво е възнаграждението спрямо работата. У нас това не е масова практика и гладът за кадри се задълбочава.