Вижте СНИМКИ от най-дългото лунно затъмнение от началото на века

2
159
Добави коментар

Красота в небето. В нощта на петък срещу събота светът наблюдава истински небесен спектакъл. Видяхме най-дългото за столетието пълно лунно затъмнение.

То започна в 21.24 часа, а пълната фаза продължи от 22.30 до 00.13 часа. Спътникът на Земята остана изцяло в нейната сянка повече от 1 час и 42 минути.

Явлението се наблюдава, когато Слънцето, Земята и Луната се подредят в права линия, като Земята хвърля своята сянка върху естествения си спътник.

Тази година Луната попадна във вътрешната, по-тясна сянка, наречена „умбра“. Затова и цветът й беше кърваво червен.

В същото време Марс се оказа рекордно близо до Земята – „само” на 57,6 милиона километра разстояние от нас.  Затова тази нощ в небето имаше два ярки обекта. Марс не е бил толкова близо до нас от 15 години. Според НАСА подобно приближаване няма да се случи отново до 2287-ма година. 

У нас началото на явлението беше в 21:24 часа. Луната придоби червеникав цвят. Той е характерен за пълното затъмнение и се получава в резултат на пречупването на слънчевата светлина през земната атмосфера.

Впечатляващото лунно затъмнение беше наблюдавано от Европа, Африка,  Азия и Австралия, не и в Северна Америка. А най-добрата гледна точка според учените е била Етиопия.

У нас обсерваторията в Шумен организира специално наблюдение. На Шуменското плато телескопите бяха свързани с екрани, на които посетителите проследиха небесните събития в реално време.

Следващото, макар и не толкова продължително лунно затъмнение, ще бъде през януари следващата година, когато Луната ще остане в сянката на Земята малко повече от час.

Явление с продължителност като снощната се очаква чак през  2036-та година.