Неофициално: корабът Старлайнър на Боинг ще дебютира през януари 2019-та в безпилотен режим, а в пилотиран – чак към средата…

1
232
Добави коментар
redbul80
redbul80

Детайли

Категория: Последни новини

Публикувана на 01 Август 2018

Посещения: 14

На снимката: по-рано през годината техниците на Боинг прикачиха космическия кораб „Старлайнър“ към топлинния щит, който ще го предпазва по време на навлизането в атмосферата. Photo credit : Boeing

1 август 2018 г. 17:03 ч.

Светослав Александров. След като наскоро стана ясно [1], че по време на наземно изпитание корабът „Старлайнър“ на Боинг е претърпял сериозна авария, вече на бял свят излиза първата информация колко продължителни ще са отлаганията. 

За съжаление, новините не са добри. Според журналистката Айрийн Клотц от Авиейшън Уийк [2], проблемът с изтичането на гориво е установен – дефектни клапани. Общо четири от общо осем клапана са останали в отворено положение след 1.5-секундното запалване на двигателите на сервизния модул по време на теста на 2-ри юни. И макар че инженерите на Боинг работят, за да ремонтират системите, първият безпилотен полет не се очертава да е преди 5-6 месеца, считано от този момент. С други думи, „Старлайнър“ ще дебютира чак през януари 2019-та в безпилотен режим. А първият полет с хора на борда ще е в средата на 2019-та.

Разбира се, тези дати ще са възможни само ако няма допълнителни технически пречки. Положението става много тежко за НАСА, тъй като агенцията не е направила нови поръчки за превоз на астронавти на руски кораби „Союз“ до „Международната космическа станция“, а вече е късно за такива. Последният кораб „Союз“ с американски астронавти на борда ще кацне през ноември 2019-та година. И ако новите кораби на САЩ не са готови, НАСА ще остане без постоянно присъствие на космическата станция. 

Очакваме НАСА да оповести официално новите дати за изстрелване на 3-ти август. 

Междувременно СпейсЕкс, основният конкурент на Боинг, изглежда се справя с предизвикателствата много по-добре. Първият кораб „Крю Драгън“ е на стартовата площадка в очакване на дебютния си полет, който може да е факт съвсем скоро. Въпреки това НАСА продължава да следи с внимание доколко е ефективен редизайнът на хелиевите резервоари на вторите степени на „Фолкън 9“, както и някои аномалии в работата на двигателите „Мерлин 1Д“

http://www.space-bg.org/

http://www.cosmos.1.bg/