”Подкрепяме исканията за достойно заплащане на сестрите, но то трябва да е съобразено с реалността у нас”. Това гласи официалната позиция на Българския лекарски съюз по отношение на протестите на здравните работници, разпространена до медиите. От съсловната организация коментират, че “уважават и ценят труда на всички лекари и здравни работници”, но според тях, искането за 1120 лева основна заплата не е реалистично.
”Трябва да се има предвид, че лекари започват със стартова заплата под 1000 лева. Още повече – от години трудът на нашите колеги, които работят в РЗИ в страната, е оценен на сума близка до минималната работна заплата – унизително ниско заплащане, което е сравнимо с труда на нискоквалифицирани и без образование хора”, посочват още от БЛС.
Медиците се опасяват, че протестите и евентуалното удовлетворяване на исканията им би могло да доведе до допълнително напрежение в екипите на здравните заведения. Причината – ако една медицинска сестра започне да получава по-голямо възнаграждение от началниците на отделенията, неминуемо това ще доведе до сблъсъци между и без това често изпадащите в конфликт две фракции.
”Общото между различните специалисти, членове на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) е, че всички те изпълняват назначения на лекар и той е този, който носи отговорността за лечението и всички действия спрямо пациента. Разширявайки кръга на хора, които имат самостоятелни практики, това означава, че трябва да се поемат отговорности”, коментират още от БЛС.
Освен това, от съсловната организация са на мнение, че времето за протести не е сега, а когато се гласуват бюджетите на Министерство на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса. Проблемът със заплащането на здравните работници в България е голям и той се задълбочава, но решаването му не може да стане чрез протести.