Отбелязваме 59 години от полета на първия американец – Алън Шепърд

1
148
Добави коментар
redbul80
redbul80

На снимката: американският астронавт Алън Шепърд в своя космически кораб „Мъркюри“ по време на мисията „Фрийдъм 7“. Photo credit : NASA

5 май 2020 г. 09:30 ч.

Светослав Александров. На 5-ти май 1961 г., по-малко от месец след полета на Юрий Гагарин, НАСА успява да изстреля мисията „Фрийдъм 7“, в хода на която Алън Шепърд се превръща в първия американец, достигнал космоса. СССР отмъква победата от САЩ буквално в последния момент, тъй като американците са на косъм от това да изстрелят астронавт. Причината е в колебливостта на екипа на Вернер фон Браун, който настоява да има още един последен безпилотен полет. Самият Шепърд споделя по-късно: „Бяхме ги хванали. Бяхме ги хванали за късата коса – и я пуснахме“. 

Историята е следната: на 31 януари 1961 г. НАСА изстрелва космически кораб „Мъркюри“, а вътре е шимпанзето Хам. По време на полета са забелязани някои проблеми – спад на налягането в кабината, както и отклонение от целевата траектория. Мисията в крайна сметка завършва успешно и шимпанзето се завръща живо, но Вернер фон Браун иска нов безпилотен полет, за да се увери, че ракетата-носител и космическият кораб работят нормално. 

СССР използват случая умело, за да изстрелят Юрий Гагарин на 12-ти април… и с това извоюват нова победа в космическата сфера. 

Какво щеше да е, ако Шепърд беше полетял първи в космоса? Макар че полетът на астронавта трае само 15 минути и е суборбитален, за разлика от Гагариновата цяла обиколка около Земята, със сигурност американците щяха да оповестят космическата надпревара за спечелена. И вероятно за Кенеди нямаше да има стимул да поставя цел пред НАСА да изпраща човек на Луната. През 1961 г. вече се появяват твърде много фактори – руснаците са изстреляли първия спътник, първата роботизирана мисия Луната и първия човек в космоса. Именно това налага започването на програма, която да докаже категорично върховенството на американската космонавтика.  

Въпреки че Алън Шепърд е втори, а Гагарин – първи, има някои неща, в които полетът на американеца извоюва първенство. Най-вече: изстрелването на „Фрийдъм 7“ е първата пилотирана мисия, която е показана в реално време по телевизиите. За разлика от нея, полетът на Гагарин е проведен в секретност. Освен това има един детайл, който е премълчан от СССР – кацането на Гагарин. Съветският космонавт не се завръща с космическия си кораб, а катапултира във въздуха. Шепърд до края на самия полет, чак до завръщането си в океана, остава в космическия си кораб.

Но историята е такава, каквато е – Гагарин е първият – и това е факт, въпреки че дори в България някои се опитват да му оспорят първенството, съвсем глупаво. 

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/