Исторически ден: отбелязваме 35 години от мисия Союз Т-13 и спасяването на станция Салют 7

1
118
Добави коментар
redbul80
redbul80

8 юни 2020 г. 22:15 ч. Когато говорим за „успешни провали“ – т.е. драматични мисии, завършили с щастлив край, повечето хора се сещат за „Аполо 13“. Малцина обаче знаят, че СССР имат сходен триумф – и по ирония на съдбата експедицията е също с номер 13 („Союз Т-13“). Благодарение на драматичната операция на космонавтите Владимир Джанибеков и Виктор Савиних, неуправляемата станция „Салют 7“ е спасена. Историческото постижение на екипажа е екранизирано – горещо препоръчвам този филм от 2017-та година!

Накратко, няколко думи за мисията: „Союз Т-13“ с Джанибеков и Савиних излита на 6-ти юни 1985-та година. На 8-ми юни корабът доближава станцията. Въпреки че ръчното скачване не е успешно по време на първия опит, космонавтите успяват да маневрират около „Салют 7“ и така доказват, че корабите „Союз“ могат да се сближат с какъвто и да е обект в космоса. В крайна сметка Джанибеков и Савиних се справят отлично, дори и на фона на факта, че терморегулационната система на станцията не работи.

След няколко дни напрегната работа екипажът установява и поправя повреда с електрозахранването, заради която температурата на борда на станцията е паднала под нулата. До 16-ти юни космонавтите успяват да включат директно слънчевите батерии към акумулаторите, след което загряват орбиталния комплекс. На 23-ти юни е изстрелян и товарен кораб „Прогрес 24“, който благополучно пристига на „Салют 7“.

На 18-ти септември към „Салют 7“ се прикачва корабът „Союз Т-14“ с космонавтите Георги Гречко, Владимир Васютин и Александър Волков. На 26-ти септември Джанибеков и Гречко се завръщат на Земята. Савиних, Волков и Васютин живеят още известно време в космоса. За успешния завършек на мисията и двамата космонавти получават награди – на Виктор Савиних е присъдена още една звезда като герой на СССР, а Джанибеков е обявен за генерал-майор на авиацията. 

Прочетете ревюто на филма „Салют 7“ от Светослав Александров

Снимка от мисията. Фото: Роскосмос