Маската крие лицето и показва душата

1
Добави коментар
biserkostadinov
biserkostadinov

Маскарадът за Хелоуин свърши, време е за анализ. Много психолози и изследвания твърдят, че костюмът за нощта на Вси Светии не се избира случайно. Напротив, той ни разкрива какви сме в действителност, дори и на пръв поглед това невинаги да се забелязва. В повечето случаи дегизировката ни е пълната противоположност на самите нас. Или изразява онова, което всъщност искаме да бъдем – нашите неосъществени мечти.

С какви впечатления за вашата личност би останал един психолог, ако ви беше срещнал по време на вчерашното празнуване?

Секси героините Френска камериерка, секси медицинска сестра и разни подобни типажи намекват за потисната сексуалност. Или иначе казано, страхувате се да кажете и покажете направо желанията си относно взаимоотношенията в спалнята. В същото време обаче, може да става въпрос и за съвсем откровени фантазии на човек, който по принцип си е изявен експериментатор и иска да бъде в центъра на вниманието. Освен това, обличането на подобен костюм помага на по-притеснителните да разберат „как биха реагирали хората, ако…”.

Известни личности Какво щеше да представлява живота ми, ако бях звезда? Това се пита всеки преоблякъл се като своя идол на Хелоуин. Желанието да бъдем поне за малко на червения килим подтиква изработката на подобни дегизировки. Преоблечено като Лейди Гага, едно момиче вероятно умира за внимание, но в същото време иска да бъде и загадъчно. Уви, трудно би се получило – прочутата Лейди просто е „родена по този начин”.

Страшни герои Тези костюми разкриват страховете ни. Най-вече страха от смъртта и края на всичко. Вампирите могат да бъдат чувствителни, но могат да бъдат и много студени, полусъществуващи нарцисисти, които дори нямат отражение в огледалото. Върколакът, от друга страна, показва едновременно ужас и непреодолима мъжественост.

Приказни герои Ангелите, принцесите и феите символизират невинност. Да се облече костюм на фея обаче, би означавало точно обратното. Конкретната дама страда по своята изгубена невинност, нежна красота и детско излъчване. Преобличането като някоя смела принцеса на Disney (или като нейния принц) отбелязва бунт срещу злото: „И накрая справедливостта възтържествувала и те живели дълго и щастливо!“

Животни Животните символизират сила, първични инстинкти и разни други особености от света на природата. Например, котките са едновременно гальовни и егоистични същества. Маскирането като тях показва желание за ловко съблазняване. Мечокът пък е силен и могъщ, жирафът – мирен, зайчетата – пухкави и сладки. Като цяло, преобразяването с опашка и пухкави ушички показва, че човекът притежава характеристиките на избраното от него животно. Но вероятността да не ги показва по принцип е голяма.  

Клоуни Преобразяването с червен нос и много грим обозначава игривост, жизненост, неотминало детство. Този костюм дава възможност на човек да загърби за една вечер натовареното ежедневие и така мениджърът на голяма компания може да се окаже игрив и забавен купонджия.

Анимационни герои Те носят своето архетипно значение. Бъгс Бъни е хитрец и шегаджия, Попай Моряка е силен, Том и Джери са пример за приятелството, което често прилича на вражда. Подобни костюми имат позната за всички символика и също говорят за характера на маскирания. Супергероите пък показват неописуемата нужда на човек да бъде силен и всемогъщ, желанието му да се пребори със злото.

Зли герои Подобни образи позволяват на човек безопасно, креативно и съвсем открито да покаже тъмната си страна. В същото време, това е и добра тактика за отблъскване околните, ако се чувстваме уязвими и некомфортно в тяхната компания.

Като цяло, в избора ни на костюм се корени идеята за печелене на повече внимание. Хората, маскирани като полицаи, лекари или пожарникари, искат да бъдат взети насериозно в реалния живот. Тези, които в нощта на Вси Светии се появят като учители, духовници или библиотекари, са може би страмежливи и искат останалите да се съобразяват с това.