Защо се получават инфекциите на пикочните пътища?

1
Добави коментар
magneticpower
magneticpower

Инфекциите на пикочните пътища (ИПП) възникват, когато бактериите от долната част на червата попаднат в пикочния мехур (където се събира урината) и уретрата (из­ходният канал на урината)? Ако инфекцията се разпространи до бъбреците, се развива пиелонефрит, който налага спешна лекарска намеса.

Инфекциите на пикочните пътища са 20 пъти по-чести при жените, отколкото при мъжете, защото жените имат по-къса уретра, която е около 5 см, докато при мъжете тя е 25 см. Ето защо бактериите проникват по-лесно в пикочната система на жената. Же­ните, които са навлезли в менопаузата, и младите, сексуалноактивни жени са основни­те рискови групи за ИПП.

Но тази инфекция е разпространена и сред по-възрастните хора, като повечето от тях развиват ИПП след болничен престой. Това състояние е на първо място сред при­добитите в болница инфекциозни заболявания.

Инфекциите на пикочните пътища най-често се причиняват от бактерията ешерихия коли, която навлиза в урет­рата и може да се придвижи нагоре по пикочния канал към пикочния мехур. Източ­ник на инфекцията ешерихия коли са замърсените ръце, замърсената зона около ану­са след изхождане или кожата около гениталиите. При жените бактериите, които се намиран във вулвата, могат да навлязат в уретрата по време на полов акт. Жените, които имат диафрагма, са с малко по-висок риск.

Камъните в бъбреците и уголемената простата също увеличават риска от инфекции на пикочните пътища. Ако вече сте прекарали ИПП, има голяма вероятност тя да се повтори.

Повечето лекари поставят диагноза само по оплакванията. Но понякога може да се назначи изследване за наличието на бактерии в урината. Така се преценява кой ан­тибиотик ще бъде най-ефикасен за унищожаване на бактериите, причинили инфек­цията.

 

СИМПТОМИ

Пареща болка при уриниране.
Чести позиви за ури­ниране с отделяне на незначително коли­чество урина.
Мътна или примесена с кръв урина.
При жените-необи­чайно отделяне на секрет от влагалище­то с неприятен мирис.
Наред с гореописани­те симптоми – болка в кръста или долната част на корема, студе­ни тръпки, температу­ра, гадене и повръща­не, които са признаци за пиелонефрит; при появата им трябва незабавно да се обадите на лекаря си.

Публикувано в категории: Отделителната система /бъбреци и пикочни пътища/

Автор simeonova

Доц. Шишков: Не подценявайте бъбречните заболявания и оплаквания!

Тревожна е статистиката на бъбречните заболявания в България. Много от пациентите с болни бъбреци умират преди още да са били сложени на хемодиализа или да им е направена трансплантация

Цветът на урината показва от цистит – до рак

Анализът на урина се използва от десетилетия в медицината. Без да стигаме до лабораторията, само по цвета можем да се ориентираме за болестите си, твърди британският лекар Крис Стил.

ДУОМОКС / DUOMOX

ДУОМОКС е предназначен за лечение на бактериални инфекции. Повлиява възпаления на горните дихателни пътища, синусите и ушите, ефективен при бронхити и пневмонии. Препоръчван е при цистит, в начална фаза на Лаймска болест, за лечение на язви при зараза от Helicobacter pylori. Прилага се и профилактично срещу възпаления на сърдечния мускул при оперативни интервенции.

При задържане на течности и цистит помагат тези билки!

Всяка от тези билки благоприятства пълноценното функциониране на пикочния мехур и бъбреците и предпазва от възпаления и инфекции като цистит.

Как да си пречистим бъбреците с просо?

Просото е чудесен лек не само за бъбреците, но и за цялата отделителна система. То премахва пясък, камъни, действа благоприятно при заболявания на женската пикочно-полова система. Използва се за лечение на цистит.

ГЕНТОС / GENTOS

Медикаментът ГЕНТОС е композиция от хомеопатични съставки, които се прилагат при остри и хронични болестни състояния на простатата. Приложима при страдания, свързани с уринирането и кондицията на пикочния мехур.

Най-ефикасните начини за лечение на инфекция на пикочните пътища

Винаги е по-добре да премахвате болестите с природни средства, отколкото с антибиотици.

ЗИНАТ / ZINNAT

ЗИНАТ е антибиотик, овладяващ бактериални инфекции на дихателните пътища; прилага се при тонзилити, бронхити и пневмонии. Действен при възпаления на пикочно-половата система

Как да се предпазим от цистит?

Специалистите препоръчват профилактичен прием на продукти с биоактивна съставка от червена боровинка. Отварите от различни билки (жълт кантарион, мечо грозде) също допринасят за здрава отделителна система.