Промените в Закона за здравното осигуряване минаха на първо четене

2
Добави коментар
mmmimi
mmmimi

Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване, предложени от ГЕРБ, съобщи Агенция „Фокус“.

Промените ще позволят на ръководството на НЗОК да отпуска финансиране на дейности, които не са покрити от Националния рамков договор (НРД).

Новите текстове в закона бяха предложени от ГЕРБ, след като от Българския лекарски съюз отказаха да подпишат НРД за 2013 г. заради несъгласие с предвидените в бюджета на НЗОК обеми медицински дейности.

С отказа си да подпишат рамковия договор лекарите се опитаха да спрат изплащането на средства от здравни вноски за дейности, които според тях трябва да се покриват от държавния бюджет.

С промените в закона обаче ГЕРБ заобиколи тяхното несъгласие.

През следващата година ще продължи да се прилага действащия до момента Национален рамков договор. Създава се обаче законова празнота относно медицинските дейности и лекарствените продукти, които догодина ще се финансират от НЗОК и не са уредени в действащия НРД, посочват управляващите.

Това са ваксините за задължителни имунизации и реимунизации и дейностите по амбулаторно проследяване на болни с психични заболявания, амбулаторно проследяване на болни с кожно-венерически заболявания, интензивно лечение.

В случаите, когато в Закона за бюджета на НЗОК за следващата година се предвижда финансиране на нови медицински дейности, съответно дентални дейности, лекарствени продукти и медицински изделия, за които в действащите до момента Национален рамков договор не се съдържат изисквания, те се определят с решение на Надзорния съвет на НЗОК по предложение на управителя на касата, приеха днес депутатите.

Парламентарното мнозинство отхвърли промените в Закона за здравното осигуряване, предложени от „Коалиция за България“ и от „Синята коалиция“, с които опозицията предлагаше новите медицински дейности, дентални дейности, лекарствени продукти и медицински изделия да се финансират както досега – от държавния бюджет чрез Министерството на здравеопазването.

Управляващите получиха обвинения от Мая Манолова от БСП, че са провалили диалога със съсловните организации, както и че НЗОК се е превърнала в лична спестовна касичка на министъра на финансите Симеон Дянков.

Подобни обвинения Дянков получи и от ръководството на Българския лекарски съюз, което поиска оставката му.

След гласуването на промените министърът на здравеопазването Десислава Атанасова посочи пред журналисти, че промените няма да бъдат приети на второ четене преди Нова година.

„Това няма да е драма, тъй като Националният рамков договор в случаите, когато има такъв и се сключи навреме, впоследствие през февруари се сключват договорите с изпълнителите на медицинска помощ и районните здравни каси.

В този случай няма да има НРД, остава в сила този за 2012 г. и през февруари месец традиционно започва сключването на договорите. И след празниците в първите заседания на Народното събрание няма да е късно да се приеме законопроектът на второ четене”, каза още здравният министър.