Египетският пазар на подправките

1
Добави коментар
marketinggod
marketinggod

Египетският пазар, Пазарът на подправки или Мъсър чарши са названия на едно и също място – място, изпълено с ухания и аромати от цял свят. Пазарът на подправки е разположен в европейската част на Истанбул и е част от комплекса на джамията Йени. Ако се чудите къде е мястото на пазар за подправки в комплекса на джамия, то отговорът е финансов. За да бъде финансирано строителството на голямата джамия, бил издигнат и пазар, на който се продавали подправки, внесени от Египет, а оттам идва и името му Египетски пазар.
Може да срещнете и други наименования на пазара като Йени (от името на джамията) и пазарът Валиде, което означавало майка на султана. Разказва се, че именно майката на султана пожелала да бъде направен пазар на подправките.

Днес, още с влизането в Мъсър чарши, човек се потапя в невероятна смесица от аромати, търговците любезно те ухажват, подавайки ти да опиташ я сладко локумче, я баклавичка или да отпиеш чаша чай.

Египетският пазар е бил построен от камъни и тухли, а не от дърво, както другите пазари от онова време. Формата на пазара е във формата на буквата „L” и магазините, които предлагат еднакъв товар, са групирани на едно място. Вътрешността на пазара представлява система от големи помещения със сводове, които са отворени от едната страна към вътрешния двор. Във всяко от тези помещения навремето е имало магазин, където са се излагали стоките за продан. Зад него е имало стая, два пъти по-голяма от магазина, която е служила за склад и за лаборатория за приготвяне на лекарства. На ъгъла на Египетския Пазар се намира куполообразно съоръжение за молитви. Навремето оттам хората са били призовавани да се молят. Съвременният си вид Пазара на подправките е придобил след реставрацията през 1943 година.

В Пазара на подправките може да се влезе през всяка от шестте порти. Главните порти са разположени на края на двете съставни съоръжения на пазара и представляват двуетажни портали с красиви колонади. Тези портали навремето са били мястото на търговските съдилища – в едното се решавали спорове между търговци, в другото – между търговци и купувачи. Останалите четири порти са по-малки и са разположени по периметъра на пазара. Първоначално в Пазара на подправките е имало 86 магазина, в които са се продавали текстил и медикаменти. В продължение на векове тук са идвали хора, които са искали да си купят лекарства, които да ги избавят от различни болести. И днес в Пазара на подправките се продават билки и лекарствени растения, които не могат да се намерят на друго място в Истанбул. Фармацевтите, които изготвяли лекарствата, правели също така и парфюми.

Невероятно количество специални контейнери днес са препълнени с най-различни разноцветни подправки, характерни за източната кухня – кардамон, къри, сусам, кокосови стърготини, куркума, шафран. Освен подправки на пазара се продават различни видове бижута, мебели, месни продукти, ядки, сушени плодове. Навсякъде може да видите изобилие от чували с разноцветни сушени растения, буркани със семена, провиснали снопове и нанизи, стени, отгоре до долу заети от скринове, рафтове със стъкленици и какво ли още не.

Източник: pochivka.com