Оглушава ли се от слушалки?

1
Добави коментар
Vasil1979
Vasil1979

Ако родителите ви са хора на място, със сигурност са се постарали да ви повторят поне 10 000 пъти как ако продължите да слушате тая ужасна музика, ще оглушеете до подир година, ще развиете деменция на 23, а на 25 вече няма да можете да имате деца.

Което си е така, така си е. Още си спомням как през 1999 година нашите не ме пуснаха на първия концерт на Металика. Спомням си, също така, как един приятел ходи там и ми се обади по телефона от Пловдив, но не можеше да ме чуе, защото беше временно пооглушал.

Пусти децибели. Аз, като един напълно незаинтересован по въпроса човек, мога единствено да ви преразкажа, че скалата в децибели представлява логаритмична скала, при която десетократното увеличение на силата на звука представлява +10 dB. Те, от своя страна, звучат около 2 пъти по-силно в ушите ви. Увеличение с 20 dB съответства на двадесетократно нарастване на звуковия интензитет и ще ви се струва цели 4 пъти по-шумно.

За да добиете по-реалистична представа, ще кажем, че листата шумят с около 20 dB, хладилникът ви бръмчи с около 45 dB, а силният човешки говор е към 65 dB. Счита се, че всички звуци под 75 dB, независимо колко продължително сте изложени на тях, носят нулев риск от увреждане на слуха. От 85 dB нагоре нещата съвсем не стоят така обаче. Особено ако сте твърдо решени да прекарате часове под въздействието на подобна какофония.

За нас това няма много голямо значение обаче, защото в Европейския съюз е забранена продажбата на персонални плеъри по-шумни от 80 децибела. Горе-долу с тази сила е данданията, който цари на една оживена улица в центъра на града.

Има малко подробности обаче. Ако слушалките ви принадлежат към т.нар. „тапи“, трябва да имате предвид, че те могат да допринесат за увеличаване на звуковото налягане (с +7-9 dB), тъй като са по-близо до тъпанчето ви и не дават толкова възможност за разсейване на звука. Звукоизолиращите слушалки пък могат да се окажат добър избор, понеже науката демонстрира, че те карат хората да слушат музиката си по-тихо.

В общи линии, поуката е следната: за да не оглушеете от музика, купувайте си MP3 плеъри на територията на ЕС. Най-добре е да ги окомплектовате със звукоизолиращи слушалки, но ако нямате тази възможност, всякакви други ще свършат работа. Най-важното е да не се излагате на звуци, които са: прекалено високи, прекалено наблизо и с твърде дълга продължителност. Същото е като и с другите пороци – знаем правилата за здравословна употреба, но никога не ги спазваме…

Още интересни неща за взаимодействието на тялото си с околната среда можете да научите, ако харесате страницата ни във фейсбук. Там редовно бомбардираме феновете си с полезна или поне забавна информация.