Нова експедиция към „7-ия Континент“ | TemaDaily.bg – Темите на деня

4
Добави коментар
Vasil1979
Vasil1979

Нова експедиция към „7-ия Континент“
Mатерикът oт пластмасови отпадъци в Тихия океан вече е по-голям от Индия

26 Април 2013 12:58
0

принтирай

|

текст

Една година след първия си неуспешен опит, нова експедиция ще тръгне в края на май на щурм към „Седмия континент”, гиганската маса от пластмасови отпадъци с размери по-големи от тези на Индия, която плава сред Тихия океан, но все още е непозната на широката общественост, съобщава АФП.

В основата на експедицията стои френският изследовател Патрик Десон, който попада на феномена през 2009 г., по време на самотно плаване.
Според френската космическа агенция CNES, която подпомага проекта „Седмия континент”, между Северна Калифорния и Хавай се намира най-голямата концентрация на пластмасови отпадъци, поддържани в един и същи район от спираловидни океански течения.

Боклученото петно се разпростира на стотици хиляди квадратни километри, което според някои информации се равнява на територията на Тексас, а по други – на целите Съединени щати. По последни данни общата им плoщ възлиза на 3,4 милиона квадратни километра, но тъй като „плаващата маса е разположена в страни от туристическите и търговските маршрути, практически никой не се интересува от проблема, освен еколозите и други учени”, коментира Патрик Десон.

Най-големите „боклучени петна“ са Източното и Западното……но в Световния океан са известни още няколко подобни пластмасови образувания…

„Седмият континент” е открит през 1997 г. от американския океанолог Чарлз Мур, но досега е бил обект само на няколко проучвания, свързани с влиянието на човешката дейност върху океанската флора и фауна.

Според Патрик Десон става въпрос за „екологична катастрофа”, на която светът трябва да обърне истинско внимание.

Специалистите нямат единно мнение за източниците на боклука. Едни смятат, че 80% от него попадат в океана от бреговете, а други казват, че голяма част от него е изхвърлена от преминаващите кораби. Всички обаче са съгласни, че обществото едва ли може да направи нещо, за да се справи с този проблем. Дори ако пластмасата се разпада на малки късчета, тя не може да се разгради и затова всичко, което попадне в океана, остава там завинаги.

 

Тагове: екологична катастрофа Седмият континент Патрик Десон