Видът на езика показва диагнозата

0
Добави коментар
mayaiv
mayaiv

Нашият организъм е едно цяло и когато някой негов орган страда, това неизбежно се отразява върху други. За наличието на заболявания в дадена част на тялото си можем да съдим например от вида на езика.

Идете до огледалото и се изплезете. Треперенето на силно изплезения ви език може да свидетелства за заболявания на нервната система или повишена функция на щитовидната жлеза.

Ако вашият език е удебелен, с отпечатъци на зъби по края, това говори за неблагополучия от страна на храносмилателната система. Ако освен това е и червен, покрит с цепнатинки и ранички, налице е признак за възпаление на езика – глосит.

Значително увеличеният размер на езика, когато той трудно се побира в устата, е характерен за повишената функция на хипофизата, понижената функция на щитовидната жлеза.

Повърхността на езика е покрита с малки изпъкналости (папили) и с вкусови луковички, затова здравият език изглежда като кадифен. При различни заболявания тези образувания могат да намалят размерите си (да атрофират) или обратното – да ги увеличат (да хипертрофират).

Гладката повърхност на езика, т.нар. полиран или лакиран език, често се дължи на желязодефицитна или пернициозна (при недостиг на витамин В12) анемия, а също и при липса на витамините В2 и РР. Факторите, които довеждат до такива изменения на обвивката на езика, влияят и на стомашно-чревната лигавица – там настъпва атрофия на епитела.

При скарлатината езикът е малинов на цвят – яркочервен, папилите са добре изразени, както и при язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника.

Езикът може да бъде още „нагънат“ и „географски“ – когато повърхността му е покрита с гънки или има участъци със спадове и възвишения. Това също е признак за проблеми с храносмилателната система.

Налеп върху езика се появява при лошо сдъвкване на храната (поради липса на зъби, бързо хранене), треска, заболяване на стомашно-чревния тракт, при изтощение. Сивокафяв налеп често се появява при инфекция на стомашно-чревния тракт, например при дезинтерия.

При гастрит с понижена киселинност езикът е обложен, а при повишена киселинност – гастрит, язвена болест, повърхността на езика като правило е чиста. Язви върху езика може да се появят при туберкулоза, сифилис, проказа, туморни заболявания. На онколог е добре да се отиде и когато на езика се установят участъци с удебелен епител.

източник: lekar.bg