Иде горещо археологическо лято за „българския Помпей“

1
Добави коментар
Tzvetomir-Ceco
Tzvetomir-Ceco

Археологическите разкопки по програмата „Виа Понтика“ навлизат в решителна фаза. До 1 юли  – началото на активния туристически сезон, обектите ще бъдат предадени, увери шефът на НИМ проф. Божидар Димитров.
На крепостта Акра край град Черноморец археолозите завършват разкопките на сушата, а слизат и под водата, за да разкрият тайните на древното пристанище.

Продължава работата и на специализираната строителна бригада, която реставрира две от кулите на крепостта и крепостната стена. Стените вече се виждат от пътуващите по пътя Бургас-Созопол и през лятото стотици любопитни туристи ще се  отбиват, за да разглеждат монументалните постройки на „българския Помпей“.

Крепостните стени на провлака в Созопол вече са частично реставрирани и готови за посрещане на туристи. През лятото ще бъде реставриран и средновековният храм „Св.Николай Чудотворец”, край който бяха открити мощите на Св. Николай и прословутият вампир, който до две седмици ще бъде пренесен от София в музея на родния си град – Созопол.

Там продължава възстановяването и на т. нар. Северна кула, маркираща входа на едно от пристанищата на града. Готова е вече вратата на входната порта, рамкирана от красив тухлен свод.

По-сложен е случаят с крепостта Урдовиза. До 15 юни археолозите ще приключат разкопките на дългата 70 метра крепостна стена. Разчистени са трите бойни кули и входната порта на града. Реставрацията на внушителните останки обаче е затруднена от факта, че крепостта е изградена от приплъзващи се глинести пластове, които изискват допълнително фундиране с железобетонни конструкции под основите.

Тази допълнителна и скъпа работа ще глътне по-голямата част от парите, предвидени за реставрация, и очевидно е нужно да бъдат потърсени нови средства, за да засияе древната крепост в първоначалния си блясък.

България