Бум на продажбите на „1984“ на Джордж Оруел

1
Добави коментар
OnlineGirl
OnlineGirl

Големият брат – метафоричният персонаж на масовото следене, както си го е представял Джордж Оруел в антиутопията си „1984“, преживява нов търговски успех след неотдавнашните разкрития за създадената от правителството на САЩ гигантска програма за електронно следене, предадоха Франс прес и ИТАР-ТАСС.

В най-голямата онлайн книжарница – „Амазон“, книгата „1984“ бележи едно от петте най-бързи издигания в класацията на поръчките за последните 24 часа, предаде БТА.

Продажбите на романа са нараснали над 70 пъти за последното денонощие, а тези на изданието му, в което е включена и повестта на Оруел „Фермата на животните“ – над три пъти.

Разкритията, че американското разузнаване следи телефонните разговори и интернет комуникациите на милиони хора предизвика огромен обществен отзвук в САЩ.

Правозащитни организации и обикновени американци приеха това като посегателство върху гражданските им права и личен живот.

Президентът Барак Обама защити електронното следене в името на сигурността на американците като средство за борба с тероризма.

Американският съюз за граждански свободи заяви, че днес е подал иск срещу висши американски правителствени служители, в който твърди, че „Призма“ – програмата на Агенцията за национална сигурност (АНС) за следене на телефонни обаждания, е в разрез с конституцията, тъй като нарушава правото на свобода на словото и правото на личен живот, защитени от Първата и Четвъртата поправка на конституцията на САЩ, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Твърди се също, че програмата превишава правомощията на конгреса. В иска, подаден от правозащитната организация в съд в Ню Йорк, като ответници са посочени Джеймс Клапър, директора на националното разузнаване, и ръководителите на АНС, Министерството на отбраната, Министерството на правосъдието и ФБР.

Ищците настояват съдът незабавно да спре програмата на АНС, да я обяви за незаконна и да нареди на правителството да унищожи събраните данни.

Заместник-директорът на Американския съюз за граждански свободи Джамил Джафър каза, че използването на програмата за проследяване на телефонните обаждания на милиони американци, клиенти на компанията „Верайзън“, е все едно да се изисква от американците да дават всеки ден отчет на правителството какво правят и с кого говорят по телефона.

Президентът Барак Обама защити програмата и каза, че трябва да има баланс между правото на личен живот и сигурността, отбелязва Асошиейтед прес.