Как да обясним на детето си от къде идват бебетата ? | Lady Journal

1
Добави коментар
HAKERAKN
HAKERAKN

„Според съвременните теории, би следвало да проведете въвеждащ разговор по въпроса за секса, когато детето ви е на 7-8 години“.

Прочитам това в чуждоезично издание и не мога да спра да се удивявам колко са се променили схващанията на психолозите през последните години. И, докато баба ви е научавала що е то „сношение“ по време на седенките, или от нарочно извикана за целта омъжена приятелка, то нашите деца следва да бъдат запознати със секса на тази „крехка“ възраст.

Всъщност, психолозите имат право. Живеем в свят, пълен с информация и в мига, в който детето се научи да изписва „sex“ в търсачката, ще се срещне с уникални изображения по темата. Държим ли да сме добри родители, трябва да се постараем да изпреварим този момент. Защото след това губим авторитета си на източник на точна информация.

Когато синът ми беше на 4, ме попита „Добре, мамо, майките носят бебетата в коремите си, а татковците ги слагат вътре“ – поклатих глава утвърдително, след което той попита „А как?“ и получи достоен за възрастта си, простичък отговор – „С пишката, която, както знаеш, по книгите наричат пенис.“ Толкова. Той ме погледна невярващо за миг, видя, че съм сериозна, прие отговорът и продължихме да говорим на други теми.

Когато децата задават въпрос, те очакват конкретен отговор. Ако шикалкавите, ще запалите любопитството им. Ако са ви сварили неподготвени, по-добре кажете честно „Малко ме притесняваш с този въпрос. Ще ми дадеш ли време да помисля как да ти отговоря, така че да ме разбереш и да не се чувстваш притеснен?“ Така от една страна ще запазите авторитета си, а от друга ще покажете, че „големите“ не са длъжни да знаят всичко на секундата.

По повод твърдението, с което започнах, държа да уточня, че според мен не е нужно да се поставя конкретна възраст за провеждане на разговор по темата за секса. Всяко дете пита тогава, когато нещо е събудило любопитството му и това означава, че е готово да получи информацията. Разбира се, ако преди това сте изградили стабилна основа на този тип отношения помежду ви и то ви има доверие, че никога няма да го излъжете.

Затова може би първото правило трябва да гласи – забравете за щъркелите и зелките. Бебетата не идват от тях. Ако синът ви, който е на 7, заяви „Мамо, много си секси“, не бързайте да подскачате и да го питате нервно „Откъде си чул това?“ Усмихнете се, приемете комплимента и го попитайте дали знае какво означава.

Поставете основите
Според психолозите, половите органи трябва да бъдат наричани с медицинските им названия. Би следвало да използвате изречения от рода „Мъжът поставя пениса си във вагината на жената. Това се нарича секс или сношение. Възможно е да се отдели семенна течност, чрез която се забременява.“

Тъй като сме израснали в различно време, ние често се стесняваме повече от децата си, когато разговаряме с тях на такива теми. Затова, ако ви е трудно, просто потърсете достатъчно нагледна и терминологично правилна книга, която да ви улесни. Да четете подобни фрази е по-лесно, отколкото да ги съставяте на момента, особено ако не сте медицинско лице и се чувствате неудобно.

Добре е да знаете, че сексът изглежда доста неприятен на всички 7-годишни.

Не бъдете прекалено обстоятелствени
Знам, че повечето от вас си мислят – как ще говоря за секс, пениси и вагини без да съм обстоятелствен? Всъщност това си е чиста биология.

За „прекалено подробни“ специалистите смятат разговори, които включват обяснения за овлажняване, оргазми, презервативи и т.н. Като начало нека детето разбере, че сексът не се случва само, когато искаме да правим бебета, а може да е и приятен. Но не се опитвайте да добавяте повече детайли към тази информация. Ако обаче ви попитат, отговаряйте честно.

Обърнете внимание на „нюансите“
Да, у дома може да сте разговаряли за секс, но ако синът ви заяви на улицата „Мамо, видя ли тази жена какви големи гърди имаше“ (или дори използва „големи ц*ци“), то от вас се иска първо да запазите самообладание.

След това обяснете, че това е коментар, който не е приличен. Темата е лична и човек трябва да се съобразява. Нека стане ясно, че сексът е интимно преживяване. То се споделя между хората, които имат желание да бъдат един с друг. Не се коментира и не се прави достояние на всички.

Не спирайте да говорите
Не можете да очаквате, че ще цялата тема за секса ще бъде изчерпана с един разговор. Няма как да обясните всичко накуп и, колкото и да ви е неудобно, трябва да свикнете, че е за добро тези разговори да се случват по-често.

Това не означава по време на вечеря да започвате да говорите веднага по темата. Но, докато гледате филм, в който има любовна сцена, или пък попаднете на предаване за размножаването на даден бозайник, може спокойно да поговорите (особено с порастването на детето) и за болестите, предавани по полов път и за отговорността, която носят мъжът и жената, когато правят секс.

Както се казва – всяко нещо с времето си. Само не бива да забравяме, че „нашето“ време няма нищо общо с това, в което живеят децата ни. Нека бъдем в крак с него, без да сме агресивни. Но да сме се постарали да сме достатъчно компетентни.