От Деса Поетеса до Сталин на дебатите за Мая Манолова

14
Добави коментар
TORNADO1
TORNADO1

Тази сутрин пленарното заседание на парламента започна с дебати по искането на ГЕРБ зам.-председателя на парламента Мая Манолова да подаде оставка. ГЕРБ са недоволни как Манолова ръководи парламентарните заседания. „Мая, търсят ти сметка за Костинброд. Това каза лидерът на ДПС Лютви Местан.

 „Това, че думите тежат, вносителите усетиха от изказването на г-н Курумбашев. Ние ценим думите и затова няма да ги хабим, за да влезем в абсолютно измислен сценарий на опозицията. Мая Манолова е точният човек на точното място в 42-то Народно събрание. Тя не се нуждае от защита, професионализъм, опит. Тя е парламентарист отвсякъде”, посочи Местан.

„Тя е обект на атака не заради тези измислени мотиви, друга е причината. Мая, търсят ти сметка за Костинброд. Това е жлъчно отмъщение, което обаче няма да се получи”, Лютви Местан. „Странният микс между поетическия талант на Деса Поетеса от „Шоуто на Слави” и странния синтаксис на някои бивши министри ще останe в 42-то Народно събрание като срам за парламентаризма. ДПС ще гласува против това искане”, подчерта председателят на ДПС.

Депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова представи мотивите за искането на опозицията. Тя се обърна към Манолова с думите: „Трябва да разберете, че и в залата има опозиция. Смятах, че държите малко повече на институциите и на демокрацията. Недопустимо е това, което вършите няколко дни, недопустимо е да не давате думата за изказване на народни представители“.

„В последните месеци на 2013 г. не стихват протестите срещу управлението на тройната коалиция, управление, станало възможно благодарение на безпрецедентната компроматна война, манипулация, извършена от един партиен функционер, който заслужи поста си зам.-председател на Народното събрание поради факта, че осигури скалъпен донос срещу безспорния победител в изборната надпревара. Много отдавна на гражданите стана ясно, че няма друга причина Манолова да получи поста заместник-председател на Народното събрание“, коментира още тя.

„Надминахте не само себе си, но и парламентарната практика, парламентарната етика, застанахте над Конституцията на България и показахте, че не познавате парламентарния правилник. Никой друг не е забравил, че България е парламентарна република. С воденето на пленарните заседания в последните няколко дни ни върнахте в едни други време, на еднопартийност и диктатура, когато наличието на партийните ви другари, процедури и изказвания беше достатъчен повод да няма дебат“, добави Атанасова. Данаил Кирилов от ГЕРБ обвини Манолова в грубо държание.
Депутатът от левицата Петър Курумбашев коментира: Повечето от вносителите на искането са мъже, в мотивите няколко пъти те използват думата „грубо“ за поведението на Мая Манолова. Аз не съм я виждал с палка или камшик в пленарна зала. Към депутатите от ГЕРБ той се обърна с думите: Вие достигате до извода, че Манолова олицетворява политическата борба от сталинградски тип. Хубаво е да правите разлика между Сталин и Сталинград, това е като разликата между цар и Цариград, Сталинградската битка е битка за учебник, повратен момент във Втората световна война.

Като излязат г-жа Десислава Атанасова и Станислав Иванов, моментално натискам червеното копче. Това каза депутатът от ПГ на Коалиция за България Георги Мърков . „Вчера наблюдавах цял ден ситуацията в Народното събрание. Аз съм световен олимпийски шампион. За да постигнеш големи успехи, трябва да имаш много здрава психика и добродетели. Като наблюдавах какво прави Мая Манолова, ме хвана яд на нея. Тя беше с изключителна психика, изключително добронамерена и много толерантна. Вие какво ли не направихте с нея – скачахте й по главата, лично я обиждахте”, добави Мърков. „В бюджета има много добри идеи, които е хубаво да се изпълнят, но няма пари. Ако бяхте оставили 10 милиарда, както Тройната коалиция, щеше да стане”, заяви той. „Ние ще си гласуваме бюджета и г-жа Мая Манолова никога няма да е предадем, защото е отличен и качествен човек”, каза Георги Мърков.

Депутатът от БСП Филип Попов заяви: „Правилникът гласи, че председателят и заместник-председателите могат да бъдат предсрочно освободени по писмено искане на най-малко една-трета от народните представители, когато има системно нарушаване на правата или системно неизпълняване. Кое е ситемното? Може би системен опит за ескалация на напрежение. Тези истерически крясъци на безпомощност срещу заместник-председателя мисля да окачествя с една дума, пред която немеят българските филолози и преводачи – шменти-капели”.