Сибирската „принцеса“ имала рак и пушила канабис

1
Добави коментар
mignews
mignews

Сканиране с ядрено-магнитен резонанс разкри, че мумията, наречена сибирска „принцеса“, на 2500 години е починала от рак на гърдата и е пушила канабис, за да притъпи болката.

Запазена в лед в погребална могила в Алтай, древната жена, известна със своите забележителни татуировки, е употребявала марихуана, за да притъпи силните болки, които е изпитвала. „Употребата на наркотици заради болестта може да е променяла състоянието на съзнанието ѝ, което да е накарало роднини на „принцесата“ от Пазирик да вярват, че тя може да говори с духове“, пише „Сайбериън Таймс“.

Отделно от сканирането с ЯМР учените установили, че мумията на „принцесата“, намерена на платото Укок, е девствена и умишлено се е обрекла на безбрачие.

Високотехнологичното сканиране е проведено от руски учени в Новосибирск и показва, че като дете „принцесата“ е страдала от остеомиелит, инфекция на костите или костния мозък, а по-късно и от наранявания, съответстващи на падане от кон.

„Когато е била малко над 20-годишна, тя се разболява от рак на гърдата. Той болезнено я унищожава в продължение на може би над пет години“, казва археологът Наталия Полосмак, която намерила тези забележителни човешки останки.

Андрей Летягин, който изследва останките на мумията, казва:  „Аз съм съвсем сигурен в диагнозата – тя е имала рак в дясната гърда.  Била е изключително изтощена.  Вземайки предвид нейния по-скоро висок ранг в обществото и информацията, която учените са получили от мумиите от елита на Пазирик, нямам друго обяснение за състоянието ѝ. Само рак може да има такъв ефект“.

Реално смъртта ѝ може да е настъпила от вторичен фактор, вероятно от наранявания вследствие на падане, от което първоначално оцеляла, но вероятно била прикована на легло. „Видяхме следи от травми, получени малко преди смъртта ѝ, сериозни травми – дислокация на стави, фрактури на черепа. Тези наранявания изглеждат като получени след падане от високо“, добави той.

Ракът на гърдата е бил известен на човечеството още от времето на древните египтяни и все пак се смята, че това е първият път, когато такава диагноза е поставена на мумифицирана древна жена, чиито останки са се запазили в дълбоко замръзналата земя за повече от две хилядолетия.

Други анализи позволили на д-р Полосмак да формулира интригуваща равносметка и да изкаже предположение за последните месеци от живота на тази жена. „Когато е пристигнала в зимния лагер в Укок през октомври, болестта на „принцесата“ е била в четвърти стадий. Изпитвала е изключително силни болки, което причинило загуба на физически сили.

В такова състояние тя може да падне от коня си и да претърпи сериозни травми. Очевидно е паднала на дясната си страна и е ударила дясното си слепоочие, дясното си рамо и дясното си бедро.  Дясната ѝ ръка не е наранена, защото е притисната до тялото, най-вероятно по това време „принцесата“ вече не е можела да си служи с тази ръка. Въпреки всичко тя е останала жива след падането, защото се виждат отоци, които се получават след наранявания“, казва Полосмак.

Антрополозите вярват, че само миграцията към зимния лагер може да накара една толкова болна жена да се качи на кон. По-интересното е, че роднините ѝ не я оставят да умре, нито я убиват, а я водят в зимния лагер, въпреки че след падането е била прикована на легло в продължение на около пет месеца.

Това потвърждава значението ѝ  макар че тя често се нарича „принцеса“, истината е, че може би тя е била всъщност жена шаман, пише „Сайбериън Таймс“. В гробницата ѝ е открит и контейнер с канабис, защото може да ѝ е бил нужен за живота в отвъдното. „Вероятно за тази болна жена канабисът е бил изключително необходим, за да притъпява болките от рака.

Заради него вероятно е имала чести промени в съзнанието и различни състояния и може би е била приемана от останалите като любимка на духовете. Това обяснява грижите, полагани за нея“, казва Наталия Полосмак.