Райнов: С битото от акушерка бебе се отклонява вниманието от това, което се случва в здравната комисия

1
Добави коментар
tedy79
tedy79

/КРОСС/В здравната комисия се случва нещо безпрецедентно.

Предлага се основният пакет, който Касата плаща, да бъде разделен на два – основен и допълнителен. По основния ще получаваме всичко, а по допълнителния – ще чакаме. Това, което сме получавали до днес – едната част ще продължаваме да я получаваме, а другата част, ако искаме пак да получавате всичко – ще трябва да плащате допълнително. Всичко това води до ново разделение на хората в обществото и до листа на чакащите.

Това каза в интервю за БНР заместник-председателят на здравната комисия в парламента от БСП д-р Емил Райнов.

За обществото е много по-важен дебатът за Закона за здравното осигуряване, който се гледа в парламента. Сега се акцентира върху един отвратителен случай с битото от акушерка бебе и се отклонява вниманието от това, което се случва в здравната комисия, категоричен беше той.

Д-р Методи Янков от Асоциацията на частните болници смята, че случилото се в „Софиямед“ е един прецедент. Това, както и други „зверски престъпления“, не се дължат на някаква лоша организация на работния процес. Това е една проява, която няма никакво обяснение и акушерката ще си понесе наказанието. Обществото се намира в тежка деградация и това избива в различни посоки, смята д-р Янков.

Според него свързването на извънредната работа със случилото се в болницата е некоректно.

В своята управленска практика не допускам сливането на 12-часови дежурства със следващо дежурство. Спазването на Кодекса на труда може да се случи в големите градски болници. Ако обаче се питат провинциалните болници, където има остър недостиг на персонал, в името на 24-часовата готовност за спешна помощ, се налага нарушаване на закона, коментира той. 

Според него не трябва да се ограничава работата на медиците.

90% от българските лекари работят в условията на частна практика, нищо, че са в държавни или обществени болници. Всички лекари доработват след 8-часовия си работен график или на частен кабинет, или на друго място заради ниското заплащане в сферата на здравеопазването. За медицинските сестри това е практика. Затова и ограничения не трябва да има в тази посока, каза още д-р Янков. 

Д-р Янков беше категоричен, че не вярва при преразпределението на средствата от Здравната каса „Софиямед“ да е с „предимства“ пред другите болници. В България разпределението на сумите от Здравната каса е по пътя на пациента. Колкото пациенти е имало миналата година в „Софиямед“, толкова се предполага, че ще има и през следващата година. Не смятам, че частните болници имат някакви привилегии, каза той. 

Д-р Райнов заяви: Аз не мога да бъда категоричен, защото не съм виждал тези цифри. Ако това е вярно, това ще потвърди липсата на справедливост. В момента никой не може да каже какъв е механизмът за разпределение на средствата. На 23-ти март, когато се взема решението от Надзора на Касата, с което се разпределят средствата на болниците за тази година, се оказа, че решението е взето с 4 на 3 гласа, при положение че в Закона е записано, че трябва да се вземе решение с 5 гласа. След това е имало глас по телефона. Това е несериозно.

 

Copyright © CROSS Agency Ltd.
При използване на съдържание от Информационна агенция „КРОСС“
позоваването е задължително.