Един ден в Космоса: При нас е весело!

1
Добави коментар
boleyn
boleyn

Едно време, когато свръхдържавите мереха сили на космическия тепих, всички, без оглед на пол и възраст, мечтаехме да сме Юрий Гагарин, Нийл Армстронг или Валентина Терешкова. Предполагам, и сега нещата не са се променили особено за онези, които обичат да мечтаят за необикновеното. Ако сте сериозен мечтател обаче, трябва да знаете какво ви очаква, положите ли екипирания си крак през прага на Международната космическа станция. Не бива да се боите – разказите на специалистите от NASA показват, че освен труд ви очакват и доста хубави моменти. Нека проследим какво става в един типичен ден на МКС.

Храната

Стане ли сутрин, първата мисъл на космонавта е да се нахрани. Свикнали сме с мисълта, че в безвъздушното пространство диетата е тъжна комбинация от сухи продукти и пасти. Отървете се от тази представа. Днес на МКС си угаждат. Има храни, които могат да се ядат в естествения си вид – американците например не пропускат да се запасят с браунита и свежи плодове. Към други ястия трябва да се прибави вода – такива са макароните със сирене и гранулираните супи. Тях космонавтите готвят в специално оборудваните на борда печки, които нагряват храната до определена температура. В Космоса няма хладилници, затова всичко ядивно се складира в специални помещения, защото дори учените не обичат гнили ябълки.

Ако космическата манджа ви е твърде семпла, може да я овкусите с винаги наличните кетчуп, майонеза и горчица. Намират се и сол и пипер, но само течни – в безвъздушното пространство не може да ръсите подправки над чинията си. Зрънцата просто ще отлетят встрани и може дори да запушат вентилационните отвори или да влязат в очите на хората.

Всеки космонавт се храни три пъти на ден – сутрин, обед и вечер. Космическите диетолози съставят специална програма за всеки – една дребна жена например трябва да поема около 1900 калории на ден, докато някой як руснак ще се ядоса, ако не получи полагаемите му се 3200. На борда винаги има пиле, ядки, говеждо, риба, бонбони, кафе, чай, портокалов сок, плодов пунш и лимонада. Всичко това е в опаковки, някои от които служат и за да попречат на храната да отлети в пространството. Те после трябва някъде да се изхвърлят. За това е предвиден специалният компресор за боклук, който помага на екипа да поддържа ограниченото си пространство годно за живот.

И ето нещо, което едва ли знаете – космонавтите не ядат хляб, а тортили! Причината не е в мексиканския им произход, а в трохите. За разлика от хляба, тортилите не правят трохи, които при липса на гравитация може да попаднат в нечия трахея. Пък и някои признават, че е забавно да ги използват като фризбита – летели много добре!

Дишането

Ако отидете на МКС, със сигурност ще искате да дишате. Системите на станцията отделят кислород, абсорбират въглеродния двуокис и балансират изпаренията от телата на космонавтите. Инженерите са помислили за всичко – дори да сте от потящите се хора, да сте хапнали повечко боб или, да не се лъжем, ви миришат краката, в орбита това няма да е проблем. В едно спално помещение на МКС живеят между 3 и 7 души, така че взаимният комфорт е от ключово значение.

Освен неприятните миризми обаче човешкото тяло отделя и малки количества отровни газове като амоняк и ацетон, които може да се окажат опасни при натрупване в малкото пространство. Изпаряващите се химикали от научните експерименти също не са играчка, затова въздушните системи работят на пълна пара, за да ги отстранят.

Дрехите

Всяка мисия в Космоса изисква съответното облекло. Основните изисквания за всеки случай са удобство и защита. Членовете на екипа избират ризите, бельото и панталоните, които ще носят на МКС, месеци преди да се отправят натам. Често гардеробът им пристига на борда преди самите тях с пратките за зареждане на станцията. Космонавтите могат да избират между американски и руски одеяния. Руснаците предлагат и два типа гащеризони за работа на борда – леки и “тежкотоварни”. А сега и лошата новина – на МКС няма пералня. За да пестят вода, членовете на екипажа се преобличат много по-рядко от нас, простите земни жители – веднъж на 10 дни за горните дрехи и на всеки три – за бельото. Специалните чорапи за измръзнали крака PolartecTM обаче траят около месец. Тъй като в станцията е чисто, дрехите наистина не се замърсяват толкова. Освен това космонавтите имат право да се къпят всеки ден, както и след физическа тренировка. Командирът на Експедиция 6 Кен Бауърсокс обаче

намери начин да пере любимите си шорти – той ги мокри, натрива ги с обикновен сапун и ги пъха в найлоново пликче, където ги мачка, докато не се умори. Така водата не лети наоколо, а гащите, според самия Кен, се почистват чудесно.

Всеки космонавт получава два пуловера, нова тениска на всеки 10 дни, чифт гуменки за бягащата пътечка, чифт маратонки за велотренажора, плюс постоянен запас от бельо, ризи и панталони. Когато те се износят, обикновено се изхвърлят във вездесъщия Компресор. Той после ги освобождава в пространството при спускане и те изгарят в атмосферата. При излитане и спускане със совалка пък се използват специалните оранжеви костюми, които виждаме на космонавтите по телевизията. Те са изработени така, че да поддържат положително въздушно налягане и нормална температура около тялото на космонавта в случай на разхерметизиране на совалката, достатъчно, за да може той или тя да стигне до Земята при аварийно спускане. В тези чудесни костюми има и система за кислород, парашут, спасителен пояс, два литра вода за пиене, радио, фенерче, сигнално огледало, нож, водоразтворима боя и димки. Руският модел “Сокол” предлага същите екстри като американския LES (Launch and Entry Suit).

От труд не се боим!

Все пак космонавтите са космонавти, за да работят. Както совалките, така и МКС са оборудвани с лаборатории за научни експерименти, машини за пускане и прибиране на сателити и уреди за извършване на поправки. Тъй като совалките могат да летят максимум по две седмици и половина наведнъж, истинската работа винаги се провежда на станцията. Основният смисъл от нея са научните опити в особените условия в микрогравитационното пространство. Всеки ден космонавтите провеждат нови опити и наглеждат тези, които се контролират от Земята. Правят се и медицински експерименти, които определят как човешкото тяло се нагажда към липсата на гравитация за дълги периоди. Работата на МКС означава и постоянна дейност по поддръжката на системите. Екипажът непрекъснато проверява уредите и почистващите филтри, обновява компютрите и изобщо се държи като съвестен домакин, който иска да е сигурен, че огромната инвестиция ще продължи да работи. Преумората обаче не е приятел на никого – дори космонавтите имат часове и дни за почивка и не пропускат възможността за забавление.

Хайде да си играем

Както казваше Джак Никълсън в “Сиянието”, само работа и никакви игри правят от Джак едно скучно момче. Астропътешествениците също се придържат към това кредо. Как се забавлява човек в Космоса? Не липсват варианти. Първо, космонавтите са бъбриви. Невъзможно е да прекарваш с някого 24 часа на ден в тясно затворено пространство и да не размениш една-две шеги. Любимо занимание на членовете от различни страни е да обменят опит от различните си култури и дори да показват на останалите нови ястия от страната си. Американците не пропускат да разсмеят руските си колеги с опитите си да говорят на езика им.

Космонавтите са и активни геймъри. Игрите на борда не са забранени, а постоянният достъп до интернет, който имат от няколко месеца, позволява на всеки да се разтуши с чат или може би дори торене на фермата си във Facebook. Астронавтът Джон Грънсфелд дори създаде собствен блог, който обновяваше всеки ден от личния си лаптоп.

Фитнесът е задължение за всеки космонавт, но то обикновено се превръща и в приятно занимание. Дори кратките периоди без гравитация могат да доведат до загуба на костна и мускулна маса. Затова членовете на екипа се състезават кой ще слезе на Земята с най-хубаво тяло и ще впечатли света със снимките си. Популярни са и надбягванията от единия край на МКС до другия.

Зяпане през прозореца. Не един космонавт споделя, че няма нищо по-хубаво от това с часове да се любуваш на гледката на Земята от височина 300 км и да се наслаждаваш на изгревите и залезите, които над атмосферата са на всеки 45 минути.

Понякога космонавтите имат възможност и да разговарят с хората на Земята – не само с представители на досадните медии, но и със семействата си или с любопитни ученици. Някои правят албуми от снимки на любимите си хора и места, с които тушират носталгията, а след това връщат на Земята снимки от Космоса, направени с невероятната техника на МКС.

Е, май не е толкова лошо да си космонавт. Ако сте във възраст, в която това още е възможно – давайте! Ако ли не – забавлявайте се с новините на онези, които предпочитат да играят антигравитационен футбол с възглавници, вместо да косят ливадата пред къщи. Ще се съгласите – това не е лош вариант за кариера.