Доц. Маргарита Бакрачева: Спадът в самочувствието може да ни докара фобия

4
Добави коментар
teokostov
teokostov

Доц. Маргарита Бакрачева: Спадът в самочувствието може да ни докара фобия

Отърсването от един страх не трябва да се съпровожда със заменяне с друг. Основният въпрос е какво правим с пространството, освободено от фобията, коментира психоложката на „Здравница” доц. Маргарита Бакрачева.

– Доц.Бакрачева, какъв е произходът на фобиите? Едни ги е страх от височини, други -от паяци, трето- от пътуване с асансьори и от тесни пространства,.четвърти – от змии..
– Всяка фобия представлява сама по себе си ирационален страх, който в силната си форма  придобива такава сила, че може да попречи на нормалното ежедневно функциониране.  В леките си варианти, когато  не обсебват всички мисли, са по-скоро преходни състояния и отшумяват от само себе си. Самият факт, че са ирационални говори, че източникът на фобиите не е нужно да е реално събитие или случка. Може да е свързано със страх от непознато, нещо видяно (при децата) или  спад в собственото самочувствие. Страхът от тесни пространства напр.е толкова широко разпространен в „нормалната” си форма – на чувство на дискомфорт и се приема като нещо напълно естествено.

– Медицината казва, че има 400 вида фобии, то тогава май няма човек, който от нещо да не го е страх, така ли е?
– Всичко зависи от степента. Ако става въпрос за чувство на дискомфорт, което не препятства  или спира действието и не насочва цялото поведение на човек в определена посока – на избягване напр. –  не е  страшно и може да се изчака.  Проблем съществува когато всички мисли и действия се подчиняват на фобията –  човек не може да излезе от дома или да докосне нещо, ако не измие ръцете си 20 пъти преди това. В такива случаи е добре  да се потърси консултация със специалист.

– Как да подходим, ако трябва да се преборим със своите страхове или някои член на семейството, приятел се измъчва така?
– Да кажем – на себе си или на близките, че това е нормално, обичайно за стреса и динамиката на света, в които живеем, че не означава, че човекът е мръднал и може лесно да се преодолее.

– Коя е най-добрата терапия за справяне с фобиите?
– Консултациите са насочени първоначално към установяване на вида и тежестта на фобията и на личностовите особености. Това в съвкупност обуславя какъв ще е  подхода  на работа – по-когнитивен, рационален, по-емоционален или основно поведенчески. Във всички случаи се използват техники, които комбинират и мислите, и чувствата, като се  изразяват под формата на нови действия и поведение.

– Има ли нелечими фобии?
– Не. Има  случаи, които изискват по-дълги интервенции, когато човек е наистина готов да се раздели с фобията си, а не да я замени с друга. Това може да се случи напр. при липса на модел за себеутвърждаване и намиране на място в света, като фобията изпълнява функцията на защитна маска, която е по-лесна, отколкото човек да се изправи пред реалния проблем.

– Колко време може да отнеме справянето с проблема?
– Ако фобията ескалира, нещата не търпят отлагане. За разлика от липсата на критичност, характерна за повечето психични заболявания, „собствениците” на фобиите си дават сметка за тях и решават кога вече не желаят да ги отглеждат повече. При добра връзка и доверие между специалистът и пациентът,който е и достатъчно мотивиран, добрата новина е, че и няколко срещи са напълно достатъчни, за да се реши проблема.

– Дайте съвети…
– Има един много важен момент, който хората е добре да знаят при срещата с фобиите – без значение дали се отнася за тях самите, за близки или познати.  Работата не свършва с изкореняването на фобията. Ако човек не разполага с достатъчен вътрешен баланс, посока и цели, много лесно страхът от паяци може да се замени  със страх от мишки или чудовища. Основният въпрос е какво правим с  пространството, освободено от фобията.

– В списъка има и някои „занимателни” страхове-  напр. страх от женитба и обвързване .  Това наистина ли е фобия или просто удобно извинение?
– Подходящ съвет за учениците е да развият графофобия – от писане, което ще им спести и извини липсата на ученолюбивост… за известно време. Страдащите от  хидрофобия (в частта на пиене на вода) пък могат да получат преференциални карти за отстъпка за баровете.( шега, разбира се ).

 Светлана Желева