Традиции и обичаи около Йордановден

1
Добави коментар
manuel.momchilov
manuel.momchilov

Традиции и обичаи около Йордановден Българска традиция 06.01.2016

На 6 януари, с празника Йордановден, православната църква отбелязва кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител, което се извършва в река Йордан.

Празникът Йордановден или Богоявление се нарича по различен начин в различните краища на България, като например Кръстовден, Водокръщи и Водици. Имената идват от поверието, че всеки, който иска да е здрав през Новата година трябва да се изкъпе в реката или поне да се измие. Той слага края на така наречените „Мръсни дни“.

На Йорданов ден местната църква извършва ритуално хвърляне на кръста навсякъде, където има водоем. След изваждането му от водата, се чете тържествена литургия, наречена Велик водосвет. Светената вода в православните храмове се обновява и всеки отнася от нея вкъщи, тъй като пречиства душата и предпазва от болести. Светената вода се съхранява през цялата година и се използва в трудни за семейството моменти.

Останалото количество от старата светена вода се използва за замесването на три ритуални хляба. Първият хляб остава за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратата на къщата, заедно с бъклица вино и е наречен за минувачите.

Чемширените китки от миналогодишното Рождество се изгарят върху желязна повърхност, след което пепелта се поръсва със светена вода и се заравя под трендафилов храст или овощно дръвче. Новите рождествени китки се поставят върху семейния иконостас, чието кандило е запалено от свещта донесена от църквата.

Вечерта на 5 срещу 6 януари е третата, последна кадена вечер и на трапезата присъстват само постни ястия. Обичаят за поливането на всички именници с вода се е запазил и до днес, като част от ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление.

По случай Богоявление в Калофер се провежда традиционното мъжко хоро във водите на Тунджа. Под звуците на гайди мъже от всички върасти влезат в реката, където ритуалът се извършва в предварително завирената река близо до църквата „Св. Архангел“. Участниците в него са облечени в местни носии, без ограничение на възрастта им.

От 200 години насам преди да потеглят към реката, водени от народен оркестър от гайди и тъпани, десетки калоферци се събират и остават заедно до сутринта. Традицията е жива в родния град на Христо Ботев.

Какво вещае Йордановден? Годината ще е благодатна и плодородна, ако времето на Йордановден е сухо и студено; Ако хвърленият кръст във водата замръзне, то ще ни очаква здрава и плодородна година; Здраве и щастие за този, който извади кръста от водата; Народно поверие гласи, че през нощта срещу Богоявление небето се отваря и Бог ще изпълни желанията на всеки, който го види.

Имен ден празнуват: Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Божан, Божана, Боян, Бояна, Бонка, Богдан, Богдана, Боголюб и Боголюба.

Related