Дивидентните аристократи на Великобритания

8
Добави коментар
borsi
borsi

Извън Cobham сред участниците са Capita, аутсорсинг компанията, която управлява регистрите на акционерите на много от компаниите, Pearson, издателят на вестник Файненшъл таймс; Imperial Tobacco; рекламната агенция WPP, Reed Elsevier и Daily Mail & General Trust – две други издателства; софтуерната Sage и инженеринговата Amec.

Историята на плащането на дивиденти от Capita е абсолютно устойчива от 1987 насам. Тогава компанията е платила 0.85 пенса на акция. Последният бе 23.5 пенса на акция, което е ръст от 2760% за 26 години. Imperial Tobacco се отдели от индустриалния конгломерат Hanson през 1996 и увеличава дивидента на всеки 6 месеца от тогава.

Запитан от кога изплаща дивиденти DMGT без прекъсване, говорител на компанията казва: Затрудняваме се да ви отговорим. Определено плащаме дивиденти без прекъсване от 1988, откогато е детайлната ни статистика. Общият ни дивидент се увеличаваше през всяка година от тогава, с изключение на една, като годишният темп на растеж между 1988 и 2012 е от 10%. Единствената година в която не е увеличен е 2009, когато дивидентът остана на същото ниво като от предходната година. Според него дивидент се плаща постоянно от 1975 г., но не може да кажа с категоричност, като вероятно е имало години и в които е бил понижаван.

Sage нямат прекъсване в плащането на дивиденти от 1990.

Pearson сочеха в годишния си отчет за 2012, че са отбелязали 21-вата година на увеличаване на дивидента, с темп по-висок от инфлацията и че през последните 10 години средният темп на увеличение е 7%. Amec са увеличавали дивидента във всяка година от 1992.

WPP плащат дивидент всяка година от 1993, когато междинният дивидент е бил 0.35 пенса на акция. От тогава те не са го намалявали или спирали.

Reed Elsevier изплаща дивидент откакто Reed и Elsevier се сляха през 1993, но през 1999 понижиха дивидента с една трета. Оттогава той бе увеличаван всяка година, с изключение на 2000 г и 2010 г., когато остана без промяна.

British American Tobacco плаща дивидент във всяка година откакто е на борсата от 1998 и никога не е понижавала размера му.

Дълга история на повишаващ се дивидент обичайно, но не задължително, води до повишаване на цената на акциите. Винаги обаче има ръстове и спадове при акцията, тъй като тя следва и пазарния сантимент.

Жереми Льо Сюр от 4 Shires Asset Management казва: „Трайният растеж на дивидента на акциите ви би трябвало да доведе до повишение на цената им. Единствената доходност от компания, преди най-накрая да продадеш акциите, са дивидентите. Следователно компания, чийто дивидент постоянно расте, би трябвало да се радва и на ръст в цената на акциите. Колкото по-траен и устойчив е ръстът на дивидента, толкова повече стойност би трябвало да има и в компанията, но понякога, въпреки повишението при дивидента, няма ръст на акцията на компанията.

Balfour Beatty PLC е добър пример за това. Тя повишава вече 16 години дивидента от 1999, като акциите поскъпнаха петкратно. Но от пика им през 2007 те губят вече 40% от стойността си, въпреки че повишението в дивидентите не е спирало.

Колкото и да са впечатляващи някои от горепосочените постижения, те са бити с лекота от част от британските инвестиционни тръстове. Тези тръстове са фондове, които притежават акции в други бизнеси, но и техните