Можем ли да ядем плевели?

1
Добави коментар

Билката – плевел кострец (Sonchus oleraceus L.) цъфти през юли-септември и я наричат още обикновен кострец, градински кострец, зохос (в Гърция) и заешки трън ( в Англия).

Градинският кострец се среща навсякъде – в зеленчукови градини, обработени ниви, песъчливи места, край пътя, в дворове, около населени райони, запустели терени, купчини боклук. Растението се счита за инвазивен вид – плевел. То се разпространява бързо и е непретенциозно към почвените и климатични условия. Расте през цялата година, ако има достатъчно влага. В някои страни, като Австралия, нанася значителни вреди на културните растение и понякога е сериозен проблем за фермерите. Отглежда се в малък мащаб като зеленчукова култура.

Като доказателство за хранителната стойност на растението – плевел костреца е не само неговият химичен анализ, но и това, че него с удоволствие го ядат тревопасните животни, особено свине и овце. За това говори и латинското му наименование – „sonchus“ се отнася до кухото му стъбло, а „oleraceus“ за добрият му вкус. Едно от английските му наименования е „заешки трън“, което сигурно е свързано с предпочитането на това животно към растението като храна и размножителните способности на животното.

Митологията също обръща внимание на хранителните качества на градинския кострец. В древногръцките легенди се разказва, че Тезей преди да тръгне да се бие с минотавъра на остров Крит, поискал да изяде една порция салата от градински кострец (зохос на гръцки). За хранителни цели се използват главно листата. С млади листа се приготвят салати, супи, борш и др. За отстраняване на горчивината те се бланшират, варят или се накисват във воден разтвор на сол за 25-30 минути. За храна се използват и корените. Варени, те придобиват приятен вкус и аромат.

В китайската кухня листата се използват като пикантна подправка, пише проф. Пенчо Далев в книгата си „Диворастяща храна” (ИК „Труд,“).

Растенията от сем. Sonchus наброяват над 70 представители. У нас са разпространени четири от тях: обикновен кострец (Sonchus oleraceus), полски кострец (Sanchus arvensis), бодлив кострец (Sonchus asper) и влаголюбив кострец (Sonchus uliginosus). Те се различават по местообитаването им и по някои, незабелязвани от неспециалиста белези. Родината им е Европа и Западна Азия.

В листата на градинския кострец се съдържат значително количество хранителни вещества): белтъци – 28% – към суха маса, въглехидрати – 45%, мазнини – 6%. Съдържат се и биологичноактивни вещества – витамин С, витамин А, витамин В1, витамина В2, ненаситени мастни киселини, органични киселини (винена киселина, ябълчена киселина), микроелементи (калций, желязо, фосфор), холин, горчиви вещества, алкалоиди и др.

Използване като храна:

Салата от градински кострец със зелен лук. 100 г млади листа и стъбла от кострец се заливат с гореща подсолена вода (2-3 с.л. сол на 1 л вода), похлупва се за 10-15 мин след което се изваждат, отцеждат се от водата и се нарязват на ситно. Размесват се с 1 връзка – 50-100 г зелен лук и няколко ситно нарязани стръка копър и магданоз, посоляват се на вкус и се подреждат в подходящ съд. Салатата се залива се растително мазнина или сметана и отгоре се украсява с нарязани твърдо сварени яйца и клончета копър. Салатата е особено полезна за кърмещи майки.

Салата от градински кострец с кисели краставички. 100 г млади листа от кострец се накисват в 10% разтвор на сол (100 г сол в 1 л вода) за 40 мин, след което се отцеждат, подсушават се и се нарязват на ситно. В подходящ съд се подреждат 100 г кисели краставички, нарязани на шайбички, посипват се обилно с нарязаните на ситно листа на кострец, поръсват се и с 20-30 г настърган хрян и се заливат с растителна мазнина. Вместо растителна мазнина може да се използва майонеза или сметана.

Салата от градински кострец със сухар. 100 г млади листа от кострец се заливат с гореща подсолена вода (2-3 с.л. сол на 1 л вода), похлупват се за 10-15 мин, след което се изваждат, отцеждат се от водата и се нарязват на ситно. Подреждат се в подходящ съд, посипват се с натрошени сухари и се заливат с горещо краве или растително масло. Салатата се поднася както топла, така и студена.

Салата от градински кострец с картофи. 100 г млади листа от кострец се обработват за отстраняване на горчивината по един от описаните по-горе начини. 200 г картофи се сваряват, нарязват се на малки кубчета и се размесват с нарязаните на ситно листа на градински кострец. Подреждат се в подходящ съд, посоляват се на вкус и се поливат с винен оцет и растителна мазнина. Отгоре може да се залее с майонеза или сметана, но за по-тежки рибни или месни блюда по-добре е да се поднесе без тези допълнения.

Супа от градински кострец. Готви се както супа от коприва или спанак. 100 г листа от кострец се нарязват и се сваряват с 1-2 с.л. ориз и 1 средно голяма глава лук, нарязана на ситно. След сваряването на ориза супата се подсолява на вкус, прибавя се 1 с.л. краве масло, 2-3 стръка копър и магданоз, нарязани на ситно, малко черен пипер и се кипва за 1-2 мин. Поднася се гореща, като се предлага кисело мляко или надробено сирене.

Борш от градински кострец. 150 г картофи се нарязват на малки кубчета и се варят в 1 л вода до полуготовност. Прибавят се 150 г млади листа от кострец, нарязани на ситно, 1 настъргана или нарязана на ситно глава лук, сол на вкус, малко черен пипер и се вари до готовност на картофите (поне още 3-4 минути за сваряване и на листата). 1 с.л. брашно се размива в 50 мл студена вода и се изсипва в врящия борш, разбърква се и се поднася горещ. Преди поднасяне се подправя с краве масло или със сметана.

Пюре от градински кострец. 200 г листа от кострец се подготвят за отстраняване на горчивината по един от начините, посочени по-горе. Отцеждат се добре и се смилат в миксер или в месомелачка. Посоляват се на вкус, добавя се черен пипер и 2 с.л. растителна мазнина и се разбърква добре. Вместо растителна мазнина може да се използва майонеза. Пюрето е подправка за рибни и месни блюда.

Пюре от градински кострец с чесън. Пюрето се приготвя, както е описано по-горе, само че при смилането листата от кострец в миксера или в месомелачката се слагат 4-5 почистени скилидки чесън. Така то придобива допълнителен вкус и аромат и може да се използва самостоятелно на сандвич върху препечена филийка.

Подправка от сухи листа на градински кострец. Листата се обработват както е посочено по-горе за отстраняване на горчивината, отцеждат се добре от водата, подсушават се първоначално на проветриво място за едно денонощие и се сушат при 60оС във фурната на печката, докато стана пръхкави, след което се смилат в кафемелачка. Съхраняват се в добре затворен стъклен съд на тъмно и хладно място. Подправката е подходяща за салати, супи, пюрета, рибни и месни блюда.

 Лечебни качества. Градинският кострец се използва от народната медицина в няколко специални случаи главно като настойка: за лечение на възпалителни процеси, при болки в гърдите, при простуда, при чернодробни колики и храчене на кръв, при подагра, асцит и за освобождаване от глисти. Със свежи листа на кострец се лекуват порезни и разкъсни рани, рани с обилно кръвотечение, рани от продължително залежаване, фурункули и др. При раните, не само се ускорява процеса на заздравяване, но се изключва и риска от възпаление на раната, тъй като кострецът има и бактерицидно действие. Настойки и чай от листа на градински кострец се прилагат при захарен диабет, тъй като кострецът понижават захарта в кръвта.