Ястребът Джон Болтън може да провали крещата на Тръмп с Ким

1
139
Добави коментар
Temaonline
Temaonline

Единственият безспорен външнополитически успех на администрацията на Доналд Тръмп до момента – сядането на Северна Корея на масата за преговори, е пред провал.

Вчера Пхенян обяви, че ще „преосмисли“ срещата на високо равнище, ако САЩ не се откаже от „едностранните“ си искания за ядрената програма на КНДР. След това Северна Корея отказа да участва в среща с Южна Корея и обвини САЩ в провокативно поведение.

Вашингтон поиска Пхенян напълно да се откаже от програмата си за ядрени оръжия. Пхенян обяви, че ще „преосмисли“ срещата на високо равнище, ако САЩ не се откаже от „едностранните“ си искания за ядрената програма на КНДР.

Северна Корея вече отмени срещата на високо равнище с Южна Корея, насрочена за днес (16 май) в знак на протест срещу ежегодното военно учение „Макс Тъндър“, включващо южнокорейските и американските армии, каза Йонхап, цитирайки официалната информационна агенция на Северна Корея KCNA.

По-късно обаче зам.-министърът на външните работи на КНДР Ким Ке-Гуан насочи гнева си към новия съветник по националната сигурност на Тръмп – Джон Болтън.

„Ако администрацията на Тръмп ни оказва натиск и иска едностранно да се откажем от ядрения си арсенал, ние вече нямаме интерес към преговорите и ще преразгледаме дали ще приемем предстоящата среща между САЩ и КНДР“, заяви севернокорейският заместник-външен министър Ким Кие Гуан в официално заявление.

„… Не ни остава нищо друго, освен да преразгледаме въпроса за среща на върха със Съединените щати“, каза севернокорейският представител.

Известният „ястреб” от времената на Буш-младши коментира по-рано, че Северна Корея може да следва „либийския модел на ядрено разоръжаване” – изказване, което с оглед съдбата на режима на Муамар Кадафи вероятно е било превратно изтълкувано в Пхенян.

Всъщност Болтън е визирал решението на Кадафи от 2003 г. да се откаже от програмите си за оръжия за масово поразяване и да ги ликвидира с помощта на международни експерти. След Арабската пролет, обаче, под „Либийски модел” по-често се разбира сваляне на управляващия режим със сила и външна военна подкрепа, последвано от физическото ликвидиране на лидера и близкото му обкръжение и разпад на териториите в рамките на продължаваща гражданска война.

Севернокорейските държавните медии разпространиха изявление на външното министерство на страната, в което се казва, че „ако Съединените щати настояват да се  откажем едностранно от ядрената си програма, ние повече нямаме интерес да праговаряме и ще размислим дали ще присъстваме на срещата на върха“.