Tрансевропейска автоматизирана система за брутен сетълмент на експресни преводи в реално време (Trans-European Automated…

1
70
Добави коментар
bgobserver
bgobserver

Tрансевропейска автоматизирана система за брутен сетълмент на експресни преводи в реално време (Trans-European Automated Real-time Gross settlement Express Transfer System, TARGET 2) TARGET 2

E платежна система за брутен сетълмент в реално време, съставена от системите за БСРВ на всяка от страните членки на Икономическия Монетарен Съюз и платежния механизъм на Европейската Централна Банка. Разработена преди всичко за провеждане на паричната политика на Европейската централна банка, системата се използва за сетълмент на централно банкови операции, междубанкови трансфери в евро с голяма стойност, както и за други плащания в евро. Въведена през януари 1999 г., системата осигурява обработка в реално време, сетълмент с централнобанкови пари и незабавна окончателност.

Новини от страната и чужбина

Разширяват клона на Първа инвестиционна банка в Плевен  Производителят на китари “Гибсън” обяви фалит  Новини от телевизиите В Ямбол  Сярна мехлем от краста: мнения на хора применивших лекарство

През октомври 2002 г. УС на ЕЦБ оповестява дългосрочна стратегия за TARGET (TARGET 2), основните цели на която са: осигуряване на хармонизация на услугите, чрез интегрирана ИТ инфраструктура; подобряване на ефективността на разходите; готовност за бързо адаптиране към бъдещи промени, включително разширяване на ЕС. Основната цел на TARGET2 е ефективно да обслужва нуждите на паричната политика на Евросистемата, като осигури надежден и сигурен механизъм за сетълмент на плащания в евро на базата на RTGS принципа.

Системата е пригодена към нуждите на банките, като осигурява сетълмент на спомагателните системи, взема под внимание текущото развитие на Единната зона за плащания в евро (SEPA) и повишава ефективността на вътрешно европейските плащания. TARGET 2 обработва собствени плащания на ЕЦБ и плащания на клиенти на ЕЦБ и предоставя сетълмент услуги на организации за клиринг и сетълмент, ако те са обект на надзор от компетентен орган и достъпът им до TARGET2 — EЦБ, е бил одобрен от Управителния съвет.

От правна гледна точка TARGET 2 е структурирана като множество от СБСРВ; съществуват три отделни нива на управление на TARGET2, както при създаването и, така и през оперативните фази на системата. Ниво 1 (Управителен съвет) има върховна компетентност по отношение на TARGET2 и гарантира нейната публична функция. Ниво 2 (ЦБ на Евросистемата) има субсидиарна компетентност по отношение на TARGET2, докато ниво 3 (ЦБ, предоставящи Единна Съвместна Платформа, ECП) изгражда и поддържа ЕСП в полза на Евросистемата. Всяка ЦБ на Евросистемата експлоатира свой собствен системен компонент в TARGET2.

Всеки системен компонент на TARGET2 е система, определена като такава по съответното национално законодателство в изпълнение на Директива 98/26/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19 май 1998 г. относно окончателността на сетълмента в платежните системи и в системите за сетълмент на ценни книжа. През ноември 2008 г. УС на БНБ приема решение за стартиране на проект за присъединяване към TARGET2 със собствен системен компонент. Присъединяването на БНБ към TARGET2 със собствен системен компонент преди приемане на еврото, би имало позитивен ефект в редица отношения: -улесняване на процеса на въвеждане на еврото и по-ранна конвергенция с европейската платежна система и пазар; -осигуряване на услугата „преводи в евро в реално време” за банките на територията на страната, участващи през националния системен компонент, респ., повишаване на сигурността и намаляване на времето за извършване на преводи в евро към банки-участници в TARGET2 от страните от Европейското икономическо пространство и намаляване броя на поддържаните кореспондентски сметки в други банки; -осигуряване на възможност за ползване на предимствата на съвременните механизми за сетълмент и управление на ликвидността, използвани в TARGET2 -създаване на опит в работата с европейските платежни механизми и изграждане на основа за последващо развитие на BISERA7-EUR.

Задачи за самоподготовка Посочете верните отговори: 1. Банкова сметка, предназначена за съхранение на пари, платими на виждане без срок за предизвестие от титуляра до банката, се нарича разплащателна/депозитна/спестовна сметка. 2.Набирателни сметки се откриват: а. за съхранение на пари, предоставени за учредяване на юридическо лице; б. за съхранение на пари на лица, за които е открито производство по несъстоятелност; в. за съхранение на пари, платими на определена дата (падеж) или при други предварително договорени условия за плащане. 3. Наличен/безналичен превод е паричен превод, извършен чрез задължаване и заверяване на платежни сметки. 4.„Директен дебит“ е платежна услуга по задължаване на платежна сметка на платеца/получателя, като платежната операция се извършва по инициатива на платеца/получателя. 5.Доставчици на платежни услуги са: а. банките; б. дружествата за електронни пари; в. платежните институции; г. Европейската централна банка и националните централни банки на държавите — членки, когато не действат в качеството си на органи на парична политика, или на органи, осъществяващи публично-правни функции; д.лица, които имат право да предоставят пощенски парични преводи съгласно Закона за пощенските услуги, с изключение на пощенски записи на хартиен носител; е. БНБ; ж. всички посочени. 6. RINGS е: а. система за нетен сетълмент в реално време; б. брутен сетълмент в реално време; в. нетен сетълмент в определен момент; г. брутен