Водите около японските острови Йонагуни са популярна дестинация за гмуркачите през зимните месеци, тъй като там се намира една от най-големите популации на акула чук. Самият обект Йонагуни е открит през 1987 година от водолаза Кихачиро Аратаке. Докато се гмуркал с цел да заснеме акулите чук в района, Аратаке се натъкнал на невероятния подводен монумент.
Триизмерен модел на структурата ЙонагуниСнимка: blogspot.com
Монументът се състои от пясъчна и тъмна утаечна скала, образувани преди около 20 милиона години. За повечето от образуванията се смята, че са свързани с голямата скална маса, лежаща под обекта, а не са донесени от кариера. Целият обект е с размери от около 150 на 40 метра, с височина от 27 метра. Най-високата точка е на около 5 метра под морското равнище.
Снимка: www.insidejapantours.com
Най-интересните особености на монумента Йонагуни са две близо разположени една до друга плочи, широк рид, обкръжаващ монумента от 3 страни, 7 метров стълб с прави ъгли, прави стени, вдлъбнатина с формата на триъгълник, голямо скално образувание с формата на звезда, както и множество огромни стъпала.
Снимка: www.ancient-code.com
Скално образувание с формата на звездаСнимка: netdna-ssl.com
И до ден днешен никой не знае какво представлява монумента Йонагуни и кой го е построил. Разбира се през годините са предлагани различни теории за произхода на подводната мистерия. Някои са на мнение, че това е естествено образувание, излагайки като аргумент, че множеството процепи в подводните скали са резултат от земетресенията в района, а отвесните стени са се получили след подводни свличания и ерозия. В древността в района на островите Йонагуни е имало каменоделци, но някои учени са на мнение, че те не правели толкова масивни каменни монументи.
СтълбищеСнимка: ageac.org
От друга страна има хора, които вярват, че мистериозното подводно образувание е дело на хора. В подкрепа на това те твърдят, че ръбовете и ъглите са прекалено правилни, за да бъдат естествено образувани. В Йонагуни могат да се видят 90 градусови ъгли, успоредни каменни блокове с правилна форма и остри ръбове. Ако това бе дело на ерозия, то ъглите и ръбовете би трябвало да са заоблени, а не остри.
Успоредни плочиСнимка: www.moddb.com
Освен правилните правоъгълни форми, в Йонагуни има нещо като изрязан триъгълник с два кръгли отвора до него. Някои експерти твърдят, че дупките са доказателство за използването на клинове с цел да се отделят големи късове от скалата.
Стъпаловидно образуваниеСнимка: www.historicmysteries.com
Морският геолог Масааки Кимура от Университета в Риукиу вярва, че Йонагуни е без съмнение дело на хора. Според него структурата е поне на 2000 години и първоначално се намирала на повърхността. Кимура дори прави по-смело изказване, което гласи, че това може да е следа от легендарния потънал континент Му. Други експерти, подкрепящи теорията, че това е човешко дело дори са на мнение, че структурата е потънала при разтопяването на ледовете при последната ледникова епоха, което би означавало, че е на повече от 14 000 години.
Колона с прави ъглиСнимка: blogspot.com
Идеите на Кимура са обект на дебати в Япония, като някои твърдят, че това са стъпаловидни естествени образувания, дообработени от хора, а други напълно отричат човешка намеса. Поради тази причина нито Националният департамент по културно наследство, нито някоя частна организация смятат обекта Йонагуни за значим културен паметник и съответно никой досега не е финансирал по-задълбочено проучване.
Снимка: www.diveplanit.com
До ден днешен няма единодушно мнение за произхода на Йонагуни, като дори няма категорични доказателства за това дали е естествено образувание или е структура, направена от хора.