Корабът Мопанг изпускал гориво от години, нещата се влошили след бурите

1
148
Добави коментар
uzunov1
uzunov1

Корабът Мопанг, потънал край Созопол през 1921 година, изпускал гориво от години, но по малко. Поне това твърдят местните. Властите обаче уверяват, че сигнали до този момент не е имало. През цялото време държавата си мислела, че корабът вървял на въглища и опасност от разлив на гориво няма.

Резервоарите на кораба могат да поберат до 600 тона гориво, но се смята, че по-голямата част от това на Мопанг било вече изразходвано при потъването му в Черно море. Към момента хипотезата е, че на борда на плавателния съд има около 100-150 т мазут. Фракциите, които излизали от пробойните, били с големина на човешки юмрук. Честотата на изпускане обаче не е изяснена.

Това стана ясно по време на брифинг след работна среща в Областна управа, в която участваха Министърът на транспорта Ивайло Московски, Министърът на околната среда и водите Нено Димов, областният управител Вълчо Чолаков, кметът на община Бургас Димитър Николов, кметът на община Созопол Панайот Рейзи.

Сигналът е получен в петък. Податели са двама водолази. Компетентните органи са реагирали веднага и към момента опасност няма. Риск за екологията и/или за туристите по Южното Черноморие няма. В това увериха от Щаба при областния управител и министрите Димо и Московски.

”Разливът е минимален. Предполагаме, че е резултат от бурята и силните течения, които са компрометирали потъналия преди близо век кораб”, коментира министър Московски. По думите му, мястото е оградено с технологии, които не позволяват разпространяването на отпадния материал. Обмисля се и поставянето на второ ограждение. За овладяване на ситуацията са ангажирани дрон и катер.

Предстои източване на горивото на потъналия кораб. Московски посочи, че на разположение на България има кораб на ЕМСА, който може незабавно да събере изтеклото от резервоарите на кораба гориво. Още днес стартират и преговори с две компании, които са оборудвани с технологии, позволяващи това.

Междувременно, в срок от 5 до 7 дни ще излязат и резултатите от взетите от замърсяването проби, посочи министър Димов. По думите му, концесионерите са получили предписания за почистване на изхвърления мазут и са инструктирани да сигнализират при поява на нови фракции. До дни ще започне и източването на резервоарите на Мопанг.