МРРБ: Районите от ниво 2 няма да имат центрове

1
141
Добави коментар
uzunov1
uzunov1

Районите от ниво 2 няма да имат центрове. Това обявиха от регионалното министерство месеци след като Бургас поведе бунт срещу обединяването на областта с Варненската в общ Черноморски регион. Подготвеният от Министерството на регионалното развитие и благоустройството законопроект за изменение и допълнение на Закона за регионалното развитие е публикуван за обществено обсъждане.

Той предвижда промяна на броя и обхвата на районите от ниво 2. Предлага се те да бъдат четири вместо сегашните шест:

– Дунавски, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград, Силистра и Търговище.  – Черноморски, включващ областите Шумен, Добрич, Варна, Бургас, Ямбол и Сливен. – Югозападен, включващ областите Софийска, София-град, Перник, Кюстендил и Благоевград. – Тракийско-Родопски, включващ областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали и Смолян.

Законопроектът предвижда разширяване на правомощията и въвеждане на двустепенен модел на управление на съветите за регионално развитие, който включва управленски и експертно-технически състав. Те ще изпълняват функции за изпълнението на програми, съфинансирани от ЕС или финансирани от държавния бюджет и други финансови източници, включително, по отношение на съгласуване, избор и оценка на проекти.

Същата функция ще имат по отношение на проекти, финансирани от държавния бюджет и други източници, включително финансови инструменти. Регионалните съвети ще имат консултативна функция при изготвянето на плановете за интегрирано развитие на общините в съответния район от ниво 2.

Проектът за промяна на закона предвижда Националната концепция за регионално и пространствено развитие да бъде със срок до 15 години, с изключение на елементите на техническата инфраструктура, които се планират за период до 30 години. Седемгодишен ще е срокът на плановете за развитие на районите от ниво 2. Изключение от тях ще правят също елементите на техническата инфраструктура. Също седемгодишен е и срокът на плановете за развитие на общините.

Плановете и документите, свързани с действията на съответните органи по тяхното изработване, одобряване, приемане, изпълнение, наблюдение и оценка, ще бъдат съхранявани в единна информационна платформа. За целите на регионалната политика се предвижда въвеждане на географска информационна система.