Кънев: Филиал на СУ в Бургас няма да има

1
152
Добави коментар
uzunov1
uzunov1

”Филиал на СУ в Бургас няма да има”. Това заяви категорично народният представител от групата на “БСП за България” Петър Кънев пред журналисти в крайморския град. Самият депутат е в настоятелството на висшето учебно заведение и от самия ректор знае, че разкриването на коментираните специалности в града не е възможно.

”Министърът е категорично заявил, че няма как да се развива филиал на ВУЗ, ако тук същите специалности ги има вече”, посочи Кънев и потвърди, че това е уредено в закона. По думите му, разкриването на филиал на НХА в Бургас е било реалистично, тъй като тези специалности тук не са развити. Икономическите и административните дисциплини обаче били достатъчно застъпени в съществуващите две висши училища в града, което правело невъзможно реализирането на подобен филиал.

”През последните пет години, откакто съм представител от Бургаски регион, много неща се говореха, наслушах се на красиви неща, но те не станаха реалност”, коментира още Кънев. Той заяви, че сега е време да се вземе категорично решение за посоката на развитие на Бургас – дали той ще се установява като туристически, аграрен или индустриален регион. Само така можело да се изготвят стратегии и мерки за така необходимите големи, международни инвеститори.

Колкото до другият наболял проблем в региона – пътя Малко Търново – Царево, Кънев коментира, че реализация на проекта не може да се очаква поне в следващите 2-3 години. Към момента инфраструктурното начинание е във фаза “избор на изпълнител на предварителния проект”, което на практика означава, че до ремонт на отсечката няма как да се стигне през следващите месеци. Според депутата Николай Тишев, кърпежите, започнали в момента, няма да издържат предстоящата зима и на пролет пътят отново ще е в същото състояние.

В последната за 2018-а година среща на червените депутати от Бургас с медиите в региона, Тишев коментира завърналата се на дневен ред тема за пакета “Мобилност”. Той посочи, че предложената промяна превозното средство да остава, но шофьорът да се завръща в родната си страна на всеки четири месеца е също толкова нелепо.

”Господин Макрон излезе доста упорит. Не очаквах пакетът да се върне на дневен ред преди евроизборите и новия Парламент. Предният път нашите евродепутати се бяха подготвили добре, дадоха над 150 предложения и по този начин блокираха разглеждането му. Завръщането на шофьорите означава разходи за път, хотели на водача, както и за паркинг на превозното средство. Моряците са поставени под същите условия, но за тях не се прилагат същите правила. Защото е абсурдно. Ясно е, че зад благовидното “да защитим правата на шофьорите” стои защитата на интересите на местните превозвачи в Западна Европа”, коментира още Тишев.

В рамките на пресконференцията бе застъпена и темата за изборния кодекс. Според Тодор Байчев, тя е била неглижирана заради текущите “горещи теми” – началото на зимата, Бюджета и протестите. Той коментира, че отново са приети промени в последния момент, както и че отново държавата не е успяла да отдели необходимите за машинното гласуване средства.

”Това е четвърти бюджет, от който не успяха да се отделят средства, което е удар срещу демокрацията. Това усложнява работата на секционните комисии и води до препирни”, допълни Байчев.