Все още не е известен размерът на неустойката на Домусчиеви заради БМФ

1
90
Добави коментар
SkandalMedia
SkandalMedia

Все още не известен размерът на неустойката, която бизнесмените Кирил и Георги Домусчиеви трябва да платят заради неспазени ангажименти при приватизацията на Български морски флот (БМФ) през 2018 г. Информацията ще е достъпна най-рано през септември, съобщава „Медиапул“.

Причината за санкцията е неизпълнение на записания в приватизационния договор ангажимент на дружеството „Кей Джи Маритайм Шипинг“ (99.96 на сто от него е собственост на „Адванс Пропъртис“ на Домусчиеви) да запази определен тонаж на корабите брой работници в Параходство „Български морски флот“ (БМФ).

Санкцията може да достигне милиони. Размерът й ще зависи от следприватизационен отчет, който трябва да е готов до юли. До края на юни собственикът на морската флотилия трябва да отчете изпълнението на задълженията си по договора за раздържавяването на компанията, които изискват до края на 2018 г. да се запази определена численост на персонала и конкретен тонаж на корабите. След предстои анализ и определяне на точната санкция, уточнява „Медиапул“, като се позовава на информация от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.

Данните на компанията за 2017 г. показват, че БМФ разполага с 33 кораба, плаващи под малтийски флаг, на средна възраст 8.9 години и с общ тонаж 1.05 млн. дедуейт. Данни за миналата година все още няма. Преди три години, за да избегнат неустойката, оценявана на около 58 млн. лв., Домусчиеви се опитаха чрез арбитражния съд на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) да издействат промяна на тази клауза от приватизационния договор.

Тя им бе разрешена, но след намесата на бившия вицепремиер и съпредседател на „Обединените патриоти“ Валери Симеонов арбитражното решение бе обжалвано пред Върховния касационен съд. Той върна делото в БТПП и арбитражът прекрати производството си по казуса, защото откри, че няма компетентност да разглежда спора.

В отговор депутат от „Атака“ (коалиционен партньор на НФСБ на Симеонов в „Обединените патриоти“) внесе спешно поправки в Закона за приватизация, които да освободят със задна дата Кирил Домусчиев от плащането. Макар да бяха обобщени от Симеонов като „спасяването на редник Киро“, текстовете минаха безпроблемно през пленарната зала с подкрепата на ГЕРБ и ДПС. По-късно обаче ветото на президента над закона стана единственото, което парламентът уважи и в крайна сметка текстовете не бяха приети.

След като загуби делото за промяната на приватизационния договор, „Кей Джи Маритайм Шипинг“ е осъдена да плати на агенцията по приватизация такси за водения спор от 2.19 млн. лв. Сумата е била погасена. Винаги досега дружеството си е плащало начислените му неустойки за неизпълнение на следприватизационните си ангажименти, обясниха от ведомството, цитирани от „Медуапул“.

По данни на изданието на приватизатора към момента са наложени три неустойки, последната от които е от февруари 2019 г. Тя е за неспазване на числеността на персонала през 2017 г. и е за 1.014 млн. лв., а срокът за погасяването ѝ тече в момента. Макар флотът, който допреди приватизацията е имал над 2800 служители, да е бил длъжен да поддържа персонал от 2360 заети между 2012 и 2019 г., през 2017 г. те са били само 907 души според финансовия отчет за същата година на „Кей Джи Маритайм Шипинг“.