Шефката на Агенцията по вписванията е разследвана за натиск върху служители

1
147
Добави коментар
SkandalMedia
SkandalMedia

Снимка: БГНЕС / Цецка Цачева и шефката на Агенцията по вписвания Габриела Козарева

Изпълнителният директор на Агенцията по вписванията Габриела Козарева е разследвана за натиск върху служители, които са подали сигнали в Инспектората на Министерството на правосъдието. Това научи Скандал от правосъдното ведомство. Инспекторатът вече прави проверка по случая. Козарева е от квотата на „Атака“ на Волен Сидеров и приближена до ДПС, писаха медии.

Над 10 юристи ще бъдат уволнени от ведомството. Заповедите за отстраняването им вече са готови. Това са служители, които основно са свързани с регистрацията на фирми.

Това никак не е случайно, защото от няколко дни в институцията има огромно напрежение заради множество сигнали за натиск върху работещите. В тях се алармира за това,  че чиновниците се принуждават да пренебрегват законите по време на работа,  обслужвайки интереси на конкретен бизнес кръг.

Припомняме  ви, че миналата година Агенцията по вписвания влезе във фокуса на медийното внимание с два скандала-блокирането на Търговския регистър и последващото раздаване на бонуси в размер на 700 000 лв.

„Месеци след скандала със срива на регистъра, започнаха да се налагат нови правила за работа. Тези нови правила обаче пренебрегват основните закони и определят върховенство на вътрешни заповеди на ръководството на ведомството над законовите разпоредби. Новоназначеният изпълнителен директор издаде правила, според които служителите, водещи регистъра, са в пълно подчинение на ръководството и са длъжни при регистрирането на фирмите да се водят преимуществено от конкретните разпореждания на висшестоящите, пренебрегвайки изричните законови изисквания“, разказаха възмутени служители.

Уточняваме, че Търговския регистър се създаде през 2008г., като регистрацията на фирмите премина от окръжните съдилища към Агенция по вписванията. От 2018г. към търговския регистър се присъедини и воденето на регистъра на НПО-тата. По този начин се целеше създаване на по-бърза и адекватна процедура при регистрацията на лица, които ще извършват търговска дейност. За целта бяха приети законови разпоредби, които точно и ясно определиха предпоставките, които са необходими за да се регистрира търговец или дружество.

„Над десет години търговския регистър работи при ясно определени правила, посочени в закона, като най – висш акт на правовата държава. Сега обаче на служителите се налага да работят пренебрегвайки закона, по указания и насоки на ръководителите на агенцията. Така се открива възможност за създаване на порочна практика да се регистрират фирми или да се вписват промени по техните партиди с преимущество или с благословията на силните на деня икономически групировки и под реалната заплаха от политически натиск“, алармират те.

По думите им от известно време в Агенцията се правят опити да се оказва натиск при вземане на решение от страна на юристите, които регистрират фирмите и НПО-тата.

Отдавана в медийни публикации се коментира, че чрез манипулации и опити за влияние върху служителите в търговския регистър силните на деня си разчистват икономически сметки. За такива своеволия сега се дава зелена светлина, като се дава възможност на самите директори във ведомството да насочват решенията на служителите си съвсем легитимно, чрез вътрешни правила. Всичко това се случва на фона на опитите на държавата да ограничи корупцията и да осигури сигурност при бизнес начинанията, както и създаване на гаранции за високо развито гражданско общество.