До 10 000 лева за фирми, приспособили работно място за човек с увреждане

1
134
Добави коментар

Работодатели могат да получат до 10 000 лв., за да приспособят едно работно място за човек с трайни увреждания в трудоспособна възраст. Същата сума може да бъде отпусната и за оборудване на всяко ново работно място, съобразно заболяването на работника.

Тези стимули са заложени в Националната програма за заетост на хората с увреждания, която беше одобрена днес от Националния съвет за хората с увреждания. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика.

По нея с до 10 000 лв. ще се финансират и проекти за осигуряване на достъп до съществуващи или разкривани нови работни места за хора с трайни увреждания в трудоспособна възраст. Кандидатите ще подават предложенията си до Агенцията за хората с увреждания. Получилите финансиране трябва да запазят заетостта на наетите хора за не по-малко от 36 месеца след сключването на договора за предоставяне на средствата.

По програмата ще се отпускат и средства за квалификация и преквалификация, както и за обучение за професионално и служебно развитие на хора с увреждания. За тази цел работодателите ще могат да получат до 200 лв. за един работник.

На днешното си заседание Националният съвет за хората с увреждания е разгледал още няколко проекта на нормативни актове, чиято цел е насърчаването на заетостта на хората с увреждания.

Сред тях са методика за финансиране на проекти за започване и развитие на самостоятелна стопанска дейност на хората с увреждания; методика за финансиране на целеви проекти на специализирани предприятия и кооперации на хората с увреждания; методика за финансиране на проекти за рехабилитация и интеграция на хората с увреждания; и методика за финансиране на проекти за изграждане на достъпна архитектурна среда за хората с увреждания на културни, исторически и спортни обекти.

Одобрени са били и проектът на правилник за дейността и организацията на работа на Националния съвет за хората с увреждания, както и проект на наредба за реда за осъществяване на контрол върху изразходването на средствата от възстановени осигурителни вноски на работодатели.