Въвеждат понятието „свежи“ плодове и зеленчуци и у нас

1
183
Добави коментар

Предстои да бъде въведено понятието „свеж“ плод или зеленчук, в определен сезон, което е широко разпространено и в други страни-членки на ЕС. Това е съобщил вчера ресорният заместник-министър на земеделието Чавдар Маринов по време на Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство.

Идеята за въвеждането на понятието „свежи“ зеленчуци не е нова за нашата страна, но сега отново излиза на дневен ред. В същото време подобно понятие се използва и в други европейски държави, като най-известна е практиката във Франция.

„Свеж“ плод или зеленчук е продукт, който е набран преди не повече от ден – ден и половина. Освен това разстоянието между мястото на продажба и полето, където е отгледан зарзавата не трябва да бъде повече от 100-150 км. Това поясни за „Агрозона“ Георги Василев от Асоциация „Български пипер“. Той предупреди, че трябва да се прави ясно разграничение между свеж и пресен зеленчук.

„Пресните плодове и зеленчуци трябва да са непреработени, но те може да са стояли в хранилища у нас и други държави по половин година и повече. В момента 3/4 от тези стоки в търговските вериги са точно такива“, каза още Василев. 

В сезона, когато се прибират българските зеленчуци, те могат да задоволят едва 20-25% от търсенето. В същото време има почти неограничено търсене на български пипер, даде пример Василев. През миналата година са произведени 48 хил. тона пипер, отглеждан на  от 26 хил. дка. През тази година площите са увеличени с 2 хил. дка, но в същото време лошото време, градушките и късното засаждане са си казали думата и около 30% от насажденията са унищожени. Износът на пипер от страната е 180 хил. тона, което е друг парадокс, над който трябва да се замислим, след като производството е три пъти по-малко от експорта.

По отношение на нелоялната търговия и вносът на високо субсидирани плодове и зеленчуци от държави-членки на ЕС и трети страни, Чавдар Маринов посочи, че е важно да има регулация. Той е съобщил, че се работи за създаване на база данни с т.нар. идентификация на търговците на плодове и зеленчуци в общ регистър. „Търговците, които не присъстват в базата данни няма да имат право да търгуват с плодове и зеленчуци“, каза още заместник-министърът Маринов.