Проблемът с оплешивяването е на път да бъде решен със стволови клетки

1
143
Добави коментар
SkandalMedia
SkandalMedia

Оплешивяването е козметичен проблем, засягащ предимно мъжете, който най-често е свързан с генетична предразположеност. При него не е достатъчно само външно третиране с различни продукти, а често се налага и специална терапия, за да се забави загубата на коса или да се възстанови тази, която вече я няма. Учени от Harvard Medical School в Бостън провеждат експеримент, с който да потвърдят или опровергаят ефективността от нов тип терапия срещу оплешивяване.

За целта се използват човешки стволови клетки, от които в лабораторна среда се „отглеждат“ кожни органоиди, наподобяващи сложната структура на кожата. Учените ги присаждат на мишки и доказват, че са способни да се интегрират в епидермиса и да формират нова кожа, от която да израсте и нова коса. Сега най-използваният метод срещу оплешивяване е присаждане на космени фоликули от една част на главата върху друга, като се прилага само при мъжете. Изследователите обаче са обнадеждени, че след години няма нужда да се маха от едно място, за да се слага на друго.

Реконструкцията на кожа винаги е била голямо предизвикателство пред учените, защото тя е един от най-сложните органи в човешкото тяло с десетки функции. Но използването на стволови клетки, които могат да се вземат от всяка тъкан или орган на човешкото тяло, вече прави възпроизвеждането на кожа с космени фоликули реалност. Смята се, че кожните органоиди в бъдеще ще могат да се използват за лечение не само на плешивост, но и на кожни ракови заболявания, както и за реконструкция на издадените части на лицето, като нос и брадичка, след травми например, заяви Даниела Мирчева, управител на „Тъканна банка Садаса 2007“, която е представител на британската Cells4Life в България.

За последните 10 години почти няма бременна жена, която да не се е запознала с възможността да съхрани стволови клетки от пъпната връв на детето си. Вероятно много жени дълго са мислили дали наистина са надеждни и заслужава ли си предвид високата стойност на таксите за съхранение в специализираните банки за стволови клетки.

Важно е да се отбележи, че източниците за извличане на стволови клетки включват костен мозък, кръв и тъкан от пъпната връв и мастната тъкан. Всеки от тези източници съдържа стволови клетки, които могат да бъдат получени от повечето индивиди, без много трудности и по икономичен начин. Надеждността им обаче е различна, както и бъдещите клинични приложения на стволовите клетки от всеки източник.

Кръвта и тъканта от пъпната връв съдържат хематопоетични стволови клетки и мезенхимни стволови клетки във високи концентрации и идеално състояние само в момента на раждането. Костният мозък също притежава тези видове клетки, но не са във високи концентрации и могат да бъдат подложени на пагубните ефекти от възрастта и здравословното състояние. Регенеративната медицина, тъканната инженерия и генната терапия предлагат възможност за лечение и излекуване на много болести. Това са форми на т.нар. персонализирана медицина, при която стремежът на лекарите е да намерят подходящата индивидуална терапия за всеки пациент според неговите особености и потребности. Диагностиката и лечението са съобразени с генотипа на отделния пациент имайки предвид ръст, тегло и метаболизъм. Със своята способност да се развиват в много различни видове кръв и тъканни клетки – от мусколни до мозъчни, стволовите клетки имат потенциала да регенерират и защитават тялото отвътре. В случаите, когато заболяване или състояние засяга клетъчната тъкан, терапията със стволови клетки може да се използва за възстановяване на увредена тъкан, за възстановяване на органи и за лечение на болести, коментира Даниела Мирчева.

„Статистиката сочи, че в световен мащаб стволови клетки са използвани за лечение в над 1 милион случаи. Те са официално призната терапия за над 80 заболявания, включително различни видове рак, болести на кръвта и нарушения на имунната система“, обяснява Даниела Мирчева. „Банкирането“ на стволови клетки предлага възможност за криогенното им запазване във възможно най-добро състояние за по-късна употреба.

При лечение чрез стволови клетки те първо трябва да се развият в необходимия тип възрастни клетки. Тогава тези зрели клетки заместват тъкан, която е повредена от болест или нараняване. Този вид лечение може да се използва например за смяна на невроните, увредени от нараняване на гръбначния мозък, инсулт, Алцхаймер, Паркинсон или други неврологични заболявания. Да произвеждат инсулин, при болни от диабет или пък хрущял, за да се ограничат щетите от артрит.

Използването на собствени клетки означава, че шансът те да бъдат отхвърлени е почти никакъв. „Тези клетки могат един ден да подобрят или дори да спасят живота на пациента. Но трябва да се има предвид, че вероятността да се получи съвпадение при чужди клетки е невъзможно. Собствените клетки са единственото съвършено съвпадение при нужда“, съветва специалистът Даниела Мирчева, като подчертава, че съхранените правилно стволови клетки дават сигурност на клиентите през целият им живот.

Със всеки изминал ден медицината разширява обхватът им на действие. Изучаването на процеса, при който стволовите клетки се развиват в клетките на сърдечния мускул, може да даде решение за това как да накараме сърдечния мускул да се възстанови след сърдечен удар. На теория няма ограничение за видовете заболявания, които могат да бъдат лекувани вследствие на изследвания на стволови клетки. Това означава, че в бъдеще изследователите имат потенциал да направят пробив при всяко заболяване.