Американската мисия Озирис-Рекс ще извърши последна репетиция преди събирането на проби от астероида Бену

1
166
Добави коментар
redbul80
redbul80

Компилация от снимки, заснети от „Озирис-Рекс“ по време на сближението с Оспрей на 26-ти май. Можете да ги свалите в пълен размер от този линк. Credits: NASA/Goddard/University of Arizona

10 август 2020 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Американската космическа мисия „Озирис-Рекс“ е в заключителните етапи от подготовката за събиране на проби от  астероида Бену. На 11-ти август автоматичната междупланетна станция ще се спусне на 40 метра от повърхността му, като това ще е последната голяма репетиция преди голямото събитие.

По време на изпълняването на пълната поредица от маневри, водещи до спускането на повърхността и колекционирането на проби, „Озирис-Рекс“ провежда три запалвания на ракетните двигатели. След запалването, предназначено за излизане от орбита, космическият апарат изпълнява т.нар. „Чекпойнт“-маневра, която се случва на 125 метра над Бену и при която позицията и скоростта се променят допълнително като подготовка за третото запалване. Самото трето запалване носи названието „Мачпойнт“ и то се случва на 40 метра над астероида – тогава „Озирис-Рекс“ бива привеждан в траектория, съвпадаща с околоосното му въртене.

Напомням на читателите, че на 15-ти април екипът на мисията успешно изрепетира „Чекпойнт“-маневрата. Утре ще бъде тествана и маневрата „Мачпойнт“, след което ръководството на „Озирис-Рекс“ ще е в готовност за събиране на проби. 

Във връзка с противоепидемичните мерки срещу разпространението на COVID-19, голяма част от работата по управление на мисията ще бъде свършена в дистанционен режим. Само ограничен брой хора ще са в контролния център на Локхийд Мартин – останалите ще изпълняват задачите си по домовете. По същия начин бе изпълнена тренировката „Чепкойнт“ и през април.

Взимането на проби остава насрочено за 20-ти октомври. 

Светослав Александров с наградата, изпратена към него от КосмоКуест за картографирането на Бену

Не мога да не напомня на читателите и за българския принос към мисията „Озирис-Рекс“. В средата на 2019 г. Планетарният научен институт в рамките на инициативата „Космокуест“ организира картографиране на повърхността на астероида Бену с цел подбирането на безопасни места за пробовземане. В инициативата се включиха сънародници и в края на месец декември стана ясно, че аз (Светослав Александров) съм картографирал основното място на кацане Найтингейл, а Лъчезар Костов и Маринела Димитрова – едно от дублиращите места Сендпайпър.

Във връзка с това, че съм единственият българин, който е картографирал над 100 снимки, на 10-ти март получих награда от „Космокуест“ – пакет стикери, емблеми на мисията „Озирис-Рекс“, книжка с описание на експедицията, хартиен модел на „Озирис-Рекс“ и стилна значка. Същият подарък са получили и най-активните участници в картографирането, които живеят в следните държави: Бразилия, Германия, Великобритания, Испания, Италия, Турция, Беларус, Индия, Словакия, Украйна и Русия.

За повече информация относно предстоящата репетиция: asteroidmission.org

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/