Ново откритие: Има вода в осветените от Слънцето региони на Луната!

1
124
Добави коментар
redbul80
redbul80

Тази илюстрация показва местоположението (т.е. кратера Клавиус), където е открита вода на Луната. Image credit : NASA

26 октомври 2020 г. 18:40 ч.

Светослав Александров. Ново откритие за нашата Луна! Днес НАСА оповести, че в осветените от Слънцето региони на естествения ни спътник има вода. Доскоро учените смятаха, че водата може да се намери само в студените кратери, до които никога не достигат слънчевите лъчи. 

Откритието бе направено посредством американската обсерватория SOFIA, която представлява 2.5-метров телескоп, монтиран към модифициран „Боинг 747“. НАСА изпълнява проекта съвместно с немския аерокосмически институт DLR. През последните месеци има сериозен натиск обсерваторията да бъде пенсионирана поради слаба научна продукция, така че откритието идва точно навреме и може да предотврати тази съдба.

SOFIA е открила водни молекули в кратера Клавиус, един от най-големите и красиви лунни кратери, които могат да бъдат наблюдавани от Земята. Предишни изследвания са доказвали, че в лунната повърхност има водородни атоми, но учените дълго време не можеха да определят дали тези атоми са свързани в молекулата на водата или са под формата на хидроксил ( OH ). Сегашните измервания потвърждават, че наистина става въпрос за вода, при това в концентрации, еквивалентни на 340 милилитра за кубичен метър лунен грунд.

Важно е обаче да се отбележи, че учените все още не знаят и не могат да потвърдят със сигурност дали тази вода може да се използва като ресурс от бъдещи експедиции. Това е така, защото не е ясно под каква форма съществува водата. Една от възможностите е тя да е разтворена в лунното „стъкло“, което се получава при сблъсъка между метеоритите и лунната повърхност. Другата възможност е да има мънички ледени кристали в грунда. Във втория случай би било по-лесно да усвояваваме водата. 

Напомням на читателите, че макар и още от епохата на пилотираната лунна програма „Аполо“ през 60-те и 70-те години да се спекулира за наличието на вода на Луната, първото сериозно откритие беше направено през 2009 година, когато американски инструмент на борда на индийската мисия „Чандраян 1“ доказа, че в полярните лунни кратери има лед. По-късно през същата година друга американска мисия LCROSS потвърди находката. Сега, след като знаем благодарение на SOFIA, че водата се среща и сред други лунни местности, включително такива, осветени от Слънцето, нашият естествен спътник е вече много по-интересен. 

Източник: НАСА

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/