Пчелен прашец – Пчелни продукти – Публикации – Пчелен мед

5
Добави коментар
sweett
sweett

 
От цветовете на растенията пчелите събират цветен прашец, който използват като белтъчно-витаминна храна.  Като храна и лекарство той може да се използва и от хората.Какво всъщност е  цветния прашец? Това са мъжките половите клетки на растенията. Като полов продукт, който ще даде началото на нов живот, цветният прашец съдържа всички елементи, необходими за живота: белтъчини, мазнини, захари , минерални вещества,ферменти, витамини и др., които определят високата му хранителна стойност. Изсушеният прашец има широко приложение като храна и профилактично и лечебно средство.
Как цветния прашец се превръща в пчелен прашец?
Пчелният прашец е цветен прашец, събран от пчелите и трамбован в килийките. В процеса на събиране и трамбоване, прашецът се овлажнява с мед, нектар и секрети от жлезите на пчелите. След запълване на 2/3 от килийките с прашец, пчелите добавят мед. В така складирания цветен прашец, протичат биохимични реакции. Започва млечнокисела ферментация, в резултат на която се образува млечна киселина и цветния прашец се превръща в пчелен прашец. Повишената киселинност, добавения мед и секрети от жлезите на пчелите, предпазват пчелния прашец от плесенясване и развитие на микроорганизми.
 
 
 

Taka изглежда пчелния прашец в пчелната пита: събран от пчелите и трамбован в килийките. Пчелният прашец има много голямо значение за пчелното семейство, тъй като осигурява необходимите за пчелите и пилото белтъци, мазнини, витамини и минерални вещества. За по-трайното му запазване пчелите заливат килийките с прашец с тънък слой мед. Въпреки това при престояването му в питите за по-дълго време качеството му постепенно намалява. За отглеждане на 2 ларви пчелите изразходват пчелен прашец, складиран в 1 килийка, а годишно едно пчелно семейство се нуждае общо от около 20 кг. -30 кг. цветен прашец.
 

 
 
 
 
 
Пчелния прашец има много богат състав. Количеството на отделните съставки зависи от вида на растенията, от които е събран. В него се съдържат значителни количества от следните витамини (в мг/100г):
 
 
С (1,4-205,2)
В1 (0,4-1,5)
В2 (0,5-1,9)
В5 (4,8-21,9)
В6 (0,5-0,9)
фолиева киселина (0,1-0,7)
биотин до 0,3
пантотенова киселина (0,3-5,0)
 
В най-големи количества от химичните елементи са:
калий (130-1140)
калций (30-1180)
натрий (28-44)
фосфор (50-610)
магнезий (60-380)
и други в по-малки количества
Прашецът съдържа около 80 ензими.
В момента на събирането прашецът съдържа 20-30% вода и е благоприятна среда за развитие на плесени. Затова водното съдържание се намалява чрез сушене при обикновени условия (34-45° С) или в различни сушилни. Запазва се при температура около 0°С в херметически затворени полиетиленови пликове.
И още малко за цветния прашец:
Според растителния си произход прашецът бива два основни вида:
Анемофилния прашец е по-дребен, с гладка повърхност, сух и лек, за да може лесно да се пренася от вятъра на големиразстояния.Ентомофилния прашец е по-едър и по-тежък. Той е с различни израстъци, с които по-лесно се задържа по тялото на насекомите. Поленовите зърна са с големина от 7 до 20 микрона.По форма са:
кълбовидни,
елипсовидни,
яйцевидни,
триъгълни,
многоъгълни и др., като всички са симетрични.
Цветът може да бъде най-различен:
жълт
кремав
оранжев
кафяв
червеникав
черен и др.
Външната обвивка на прашеца има шипчета, бразди, гребенчета и др. израстъци.
Приложение на цветния прашец
Прашецът е енергиен източник и източник на биологично-активни вещества.Той притежава следните свойства:
биостимулиращи
регенеративни
антитоксични
Пращецът е безвреден. Има благоприятно влияние върху редица заболявания:
храносмилателна система-оказва регулиращо въздействие върху храносмилателния канал, както при хроничен запек така и при хронични диарии. Добър ефект е получен при лечение на колити, гастрити и язвена болест.
в психиатрията-използван е успешно паралелно с антидепресанти за лечение на болни с депресивен синдром и алкохолизъм.
при лечение на хипохромна анемия- повишава еритроцитите и хемоглобина, подобрява апетита.
при хепатит-употребата на 30 г прашец ежедневно влияе благоприятно върху липидната обмяна, понижава нивото на холестерина и мастните киселини.
при атеросклероза-повишава жизнения тонус, намалява главоболието и възбудимостта, подобрява съня, паметта и самочувствието.
Цветния прашец се препоръчва като добавка към храната на хора, прекарали тежки заболявания, хирургически операции, хора занимаващи се с тежък физически или умствен  труд.
За профилактика  на възрастни се препоръчва около 20 г дневна доза, а за лечение 30-40 г.При деца 10-15 г ( в зависимост от възрастта). Прашецът се приема само вътрешно под формата на натурален продукт (събран с прашецоуловители, смесен с мед 1:1 или 1:2),  гранули, капсули, таблетки, дражета.
За алергията и цветния прашец
Алергията към цветния прашец се причинява най-често от анемофилните видове.Смята се , че ентомофилния прашец  не е алергичен, а редките случаи на алергия се дължат на примеси от анемофилен прашец. Въпреки това, не бива да се употребява от хора страдащи от сенна хрема и чувствителни  към някои храни.