Доматен миниращ молец – Tuta absoluta

3
Добави коментар
davis
davis

 
1
2
3
4
5

(22 гласа, оценка 4.18 от 5)

Доматен миниращ молец – Tuta absoluta (Lepidoptera, Gelechiidae)

Гъсеницата на Tuta absoluta минира листата, стъблата и се вгризва в плода, причинявайки значителни загуби от доматената реколта в оранжерии и на открито. Щетите могат да достигнат 100%.

Растения гостоприемници на Tuta absoluta

Tuta absoluta (Meyrick, 1917) е изключително опасен миниращ молец, който напада най-силно доматите. Tuta absoluta е намиран също по патладжан, пипер и картофи, както и по други културни и диви растения от сем. Solanaceae като Solanum nigrum, Lycopersicon hirsutum, Solanum lyratum, Solanum elaeagnifolium, Datura stramonium и Nicotiana glauca. В Италия видът е съобщен по фасул.

Географско разпространение на доматен миниращ молец (Tuta absoluta)

Tuta absoluta произхожда от Южна Америка и през последните десет години се е разпространила в голяма част от континента. В Европа видът за първи път е установен в Каталуния (Испания) през 2007 г., но вероятно е внесен там няколко години преди това. През 2008 г., освен в Испания, огнища на нападение са установени още в Мароко и Алжир, а през 2009 – в Южна Франция, Италия, Румъния и Кипър.

Доматен миниращ молец у нас е установен през 2009 г. с помощта на феромонови уловки в Пловдивски и Пазарджишки райони и на стокова борса Слатина.

Биология

В зависимост от температурата развитието на едно поколение на доматен миниращ молец (Tuta absoluta) продължава от 29 до 38 дни, което позволява на неприятеля много бързо да се намножи. Гъсениците не изпадат в диапауза за дълго, ако има достъпна храна. Предполага се, че в оранжериите на Нидерландия доматеният молец може да развие до 10 поколения. Една женска снася над 260 яйца, които разполага по надземните части на растението.

Гъсеницата на доматения миниращ молец се храни като минира листата, стъблото или плода, но обикновено напуска мината, за да какавидира. Понякога гъсеници от последните възрасти могат да се открият извън мината или плода. Какавидирането се извършва в почвата, както и на повърхността на листата или в мината. Видът зимува като яйце, какавида или възрастно. Пеперудите са активни през нощта, а през деня се крият между листата.

Морфология

Пеперудата на доматения миниращ молец е сивокафява на цвят, 6 мм дълга, а при разперени крила достига 10 мм. Новоизлюпените гъсеници са приблизително 0,5 мм и са жълтеникави на цвят. По-късно стават жълтозелени и имат черна лента отзад зад главата. Напълно развитите гъсеници са приблизително 9 мм с розово оцветяване по гърба. Какавидата е светлокафява, около 6 мм.

Повреди и откриване

Всички надземни части на растението и във всяка една фенофаза могат да бъдат нападнати от Tuta absoluta. Воранжериите условията позволяват непрекъснато развитие на неприятеля и като резултат могат да се открият всички стадии на Tuta absoluta по време на целия вегетационен сезон. Гъсениците предпочитат най-много листата и стъблата, но могат да се открият също в или под китката с плодове, и в самия плод; малки купчинки от екскременти се намират често около входа. Най-добре различимите симптоми за наличие на молеца са мините с форма на безцветни петна (минни петна) по листата, в които могат да се видят гъсеници и черни гранулирани екскременти. При силно нападение листата изцяло загиват, докато минирането на стъблото причинява деформация на растението. Повредите по плодовете предоставят възможност за развитие на болести, причиняващи загниването им. Използуването на феромонови уловки при достатъчно висока плътност е сигурен метод за навременно откриване наличието на мъжки пеперуди на доматен миниращ молец.

Възможност за разпространение

Неприятелят може да преживее зимата само в оранжерии с домати или други подходящи култури от сем. Solanaceae с целогодишно отглеждане. Възможно е разпространението му от заразени в свободни оранжерии. През лятото и началото на есента популациите, които се развиват на открито могат да заразят свободни от неприятеля оранжерии

С дрехите на персонала или посетители:
С посадъчен материал от заразени оранжерии;
По време на преопаковане;
При транспорт на заразени плодове;
При крайни консуматори, които изхвърлят повредени плодове.

Контрол на Tuta absoluta

Борбата с доматения миниращ молец е много трудна, но могат да бъдат прилагани различни стратегии за контрол. Използването на феромонови уловки е сигурен метод за откриване наличието на Tuta absoluta. Данните от феромоновите уловки дават навременна информация за нападението и също така предупреждават за наличие на слаба популационна плътност, за да се вземат мерки преди сериозното намножаване на неприятеля. Феромонови водни уловки се използуват и за намаляване на популацията.

Биологична борба с доматен миниращ молец

За контрол на Tuta absoluta са съобщени следните биоагенти:

Trichogramma pertiosum
Trichogramma achaeae
Macrolophus pygmaeus
Nesidiocoris tenuis
Nabis pseudoferus (проучва се в Испания, с цел прилагане в оранжерии)

Яйчния паразит Trichogramma achaeae в оранжерийни условия е показал висока ефикасност – 91.74% в югоизточните части на Испания.

Химична борба с доматен миниращ молец
Биоинсектициди

Bacillus thuringiensis var. kurstaki е показал задоволителен ефект срещу ларвите на Tuta absoluta в Испания.

Инсектициди

Химичната борба е била главно средство за контрол на Tuta absoluta след съобщаването й в Южна Америка. В Бразилия производителите на домати са провеждали до 36 инсектицидни третирания на сезон за борба с неприятеля, но честата употреба на инсектициди довела до развиване на устойчивост. В Испания ефективни срещу ларвения стадий на доматен миниращ молец са инсектициди на база: Imidacloprid (имидаклоприд), Indoxacarb (индоксакарб) и spinosad (спинозад).

Препоръчвани препарати за борба с вредителя са:

Търговско наименование на продукта

Доза

Стадий на развитие на Tuta absoluta

Максимален брой приложения

Карантинен срок

Уорант 20 СЛ

0,05%

Ларви и имаго

2

7 дни

Пикадор 20 СЛ

0,05%

Ларви и имаго

7 дни

Моспилан 20 СП

0,02%

Ларви и имаго

3 дни

Конфидор Енерджи ОД

0,08%

Ларви и имаго

3 дни

Децис 2,5 ЕК

0,05%

Имаго

7 дни

Алверде 240 СК

100мл./дка
0,1%

Ларви

3 дни

Пиретрум-ФС ЕН

0,05%

Ларви-начален стадий

2

Не
се прилага

Пирос

0,08%

Ларви-начален стадий

2

2 дни

Ним Азал Т/С

0,3%

Ларви

Не се прилага

Добра земеделска практика

Добрата земеделска практика включва обработки, сеитбооборот с култури, различни от Solanaceae, разораване, подходящо подхранване, поливки, унищожаване на заразените растения и растителните остатъци. При откриване на ларви на доматен миниращ молец или повреди по всяко време от вегетацията, нападнатите части се изнасят и унищожат, за да се прекъсне цикъла и неприятелят да не може да завърши развитието си.

ВАЖНО!

Ако попаднете на повредени от доматения миниращ молец плодове (домати), не ги изхвърляйте веднага. Унищожете гъсениците и какавидите! В противен случай, от изхвърлените отпадъци могат да излетят нови пеперуди и да нападнат доматен разсад или доматени растения.

Феромонови уловки за доматения миниращ молец (Tuta absoluta), предлага холандската фирма PHEROBANK.

webside: www.pherobank.com

Доматен миниращ молец – Tuta absoluta

/НСРЗ

Препоръчвани препарати за борба с вредителя са: Търговско наименование на продукта

Доза

Стадий на развитие на Tuta absoluta

Максимален брой приложения

Карантинен срок

Уорант 20 СЛ

0,05%

Ларви и имаго

2

7 дни

Пикадор 20 СЛ

0,05%

Ларви и имаго

7 дни

Моспилан 20 СП

0,02%

Ларви и имаго

3 дни

Конфидор Енерджи ОД

0,08%

Ларви и имаго

3 дни

Децис 2,5 ЕК

0,05%

Имаго

7 дни

Алверде 240 СК

100мл./дка
0,1%

Ларви

3 дни

Пиретрум-ФС ЕН

0,05%

Ларви-начален стадий

2

Не
се прилага

Пирос

0,08%

Ларви-начален стадий

2

2 дни

Ним Азал Т/С

0,3%

Ларви

Не се прилага