Заратустра :: За демографските кризи и екстраполацията

40
Добави коментар
raylight
raylight

За демографските кризи и екстраполацията:

 

“Проф. Иванов се позовава на данни на ЦРУ. Според него ако темпът, с който намалява българското население се запази, след 10 години българите ще бъдат с около 800 000 души по-малко. След 40 години населението на България ще бъде между 4 и 3,5 милиона души. „От тях много голяма част ще бъдат цигани и турци. Циганите сега са 1 300 000, турците са 1 200 000. До 2050 г. ще станат общо към 3 млн., а българите ще бъдат към 500 хиляди. Това е моето дълбоко убеждение, че ще се случи, ако тази тенденция продължи””

Източник

 

Защо твърденията, че след 50 години Българите ще бъдат многократно по – малко от Циганите са неверни:

 

Прозаичното обяснение:

 

 

“В рамките на сто шестдесет и шест години река Долна Мисисипи се е съкратила с двеста и четиридесет и две мили. Това прави средно малко повече от миля и една трета на година. Ето защо, всеки разумен човек, който не е идиот или сляп, може да види, че през Еолитния Силурийски период, точно преди милион години от следващия ноември, река Долна Мисисипи е била по-дълга с един милион и триста хиляди мили и се е разпростирала през Мексиканския залив като въдица. И по същата логика всеки човек може да види, че след седемстотин и четиридесет и две години от сега, Долна Мисисипи ще бъде само една миля и четвърт дълга и Кайро и Ню Орлиънс ще бъдат свързани заедно с едни и същи улици и ще бъдат управлявани от един и същи кмет и съветници. Има нещо очарователно в науката. Човек може да получи толкова много от едно просто предположение като просто разглежда един факт.”

Марк Твен, “Животът по Мисисипи”

 

 

Научното обяснение:

 

 

Екстраполацията представлява взимането на моментното изменение и проектирането му напред във времето. Ако да кажем в даден момент човек пише по сто думи в минута, то ако това състояние се запази, след година той ще е написал 365*24*60 = 5 256 000 000 думи или средно около 350 романа.

Проблемът е, че не се отчита ефектът от всяко изменение върху следващото, т.е всяко е независимо от останалите.

Пример: Раждаемостта при ромите, българите и всички останали за дадена година зависи от раждаемостта в предишните години. Това означава, че няма как да предположим, че тя ще е една и съща във времето напред, защото няма да сме отчели ефекта от натрупване. Раждаемостта зависи и от много други фактори, които във времето се изменят – богатството на хората, нивото на цивилизованост, нивото на здравни услуги и т.н. Моментното изменение не носи информация за целия процес и на него не могат да се градят прогнози. Можем да имаме един процес, който сто години е бавен, на сто и първата година рязко се ускорява и след нея отново се забавя, Ако се хванем за тази година, ще предскажем съвсем различно от случващото се. За да можем да предсказваме достоверно, трябва да знаем цялата история на процеса, както и законите, по които се развива.

Фигура 1. Население на България по години 

 

Заключение:

           

 

След 50 години България може да е най – богатата държава в Европа. Може да е най  – голямата империя на света. Може да е изчезнала. Всяко твърдение за бъдещето е невярно в настоящето, защото бъдещето подлежи на промяна.

 

 Ако сте харесали тази статия, можете да я подкрепите, като гласувате за нея в свежо