Globalization :: Да подарим 100% от АЕЦ Белене на Русия за 1 евро

8
Добави коментар
viky
viky

Бойко Борисов: Държим да имаме поне 51% от АЕЦ „Белене“

Когато експертите направят сметките, колко ще струва АЕЦ „Белене“, ще ги обявим, каза вчера премиерът Бойко Борисов при откриването на нов магазин в София. По думите му страната ни държи да има мажоритарен дял в проекта за втора атомна. След разговорите на българското правителство с „Росатом“ стана ясно, че не се очаква АЕЦ „Белене“ да струва повече от 6,3 млрд. евро.

http://www.klassa.bg/news/Read/article/135717_%D0%91%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%BE+%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2%3A+%D0%94%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B8%D0%BC+%D0%B4%D0%B0+%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B5+%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B5+51%25+%D0%BE%D1%82+%D0%90%D0%95%D0%A6+%22%D0%91%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B5%22

Това са две изказвания в типичен стил Бойко БОРИСОВ. Две взаимоизключващи се изказвания. Ако Бойко Борисов си мисли, че е възможно едновременно  България да има 51% в проекта и същевременно Държавния бюджет да не даде нито 1/един/ лева за този проект, той е голям оптимист меко казано. Това е просто НЕВЪЗМОЖНО. Едновременно с това главната опозиционна партия БСП обвини Борисов, че е подарил АЕЦ Белене на руснаците. Аз не разбирам какво точно е подарил Борисов един гьол, който струва до тук над 1 милирад лева на данъкоплатеца.То никой не може да каже колко ни струва до момента.Сумата може и да е по-голяма. Това са Наши пари за образование, здравеопазване, пенсии и заплати. Правилната и честна позиция е : ако Русия толкова много иска да осъществи АЕЦ Белене да извади парите и да построи централата като собствеността на централата да бъде за този, които дава парите. Според изчисленията на държавната компания НЕК – АЕЦ Белене е излишна на България. Пазар за електричеството което ще произвежда АЕЦ Белене  – НЯМА.Това е поредния гигантомански проект тип Кремиковци, който ще струва, първо – 4 МИЛИАРДА ЕВРО, после 6 МИЛИАРДА ЕВРО, с прилежащата инфраструктура от електропроводи 8 МИЛИАРДА ЕВРО, плюс още няколко Милиарда евро корупционен данък, а като включим и досега похарчените пари, спокойно може да го закръглим на над 10 МИЛИАРДА ЕВРО. Може ли да си позволи малка и бедна България да извади своя дял от 51% от тази сума за този проект.Ако Борисов си мисли, че руснаците ще извадят изцяло парите, ще построят централта и ще ни дадат 51% от нея ДЪЛБОКО СЕ ЛЪЖЕ, че Руснаците са прости хора, това е ясно на всички нормални човеци, но не са чак толкова глупави.Все пак така построената АЕЦ Белене, макар и чужда собственост ще работи на българска територия и ще се подчинява на българското законодателство. Компанията ще плаща данъци върху печалбата си тук.Ще работи на един все повече либерализиращ се пазар и ще се конкурира с двете – Американска и Италианска ТЕЦ в Марица Изток, с наши и чужди доставчици на енергия за родния потребител. Винаги България може да наложи нужните ограничения, ако един производител на енергия не играе по законовите правила.Така, че за мен опасност от 100% руска собственост върху АЕЦ Белене – НЯМА.

БСП винаги е смятала, че АЕЦ „Белене“ трябва да бъде българска, а не руска или нечия друга, тоест страната ни трябва да има 51% контролен мажоритарен пакет, заяви Станишев. Той обясни, че договорките, постигнати вчера в София, ще доведат българската държава да загуби контролния пакет.

http://dnes.dir.bg/news/sergey-stanishev-bsp-aetz-belene-golemi-energijni-proekti-7537268

Може ли да се твърди, че лансираната от НЕК максимална цена на проекта 6.298 млрд. евро е нереална?
– Това е цената на договора, тоест обхваща доставка на основното оборудване и монтаж на обекта. Но към него има инфраструктура, чието изграждане е задължение на българската страна, има лихви по кредити – цената на финансовия ресурс, който ще бъде използван и сигурно във времето ще мине 1 млрд. евро. Всички тези плащания са над 2 млрд. евро. Реалната оценка на проекта се движи между 8 млрд. и 9 млрд. евро. Задължително такива големи проекти имат и оскъпяване до 20–25%, така цената ще бъде около 9.5 млрд. евро.

http://www.dnevnik.bg/intervju/2010/12/02/1004140_ivan_hinovski_predsedatel_na_bulgarski_energien_forum/

Според прогнозите на НЕК за развитие на мрежата през следващите години до 2020 г. проектът АЕЦ „Белене“ няма да бъде необходим, за да отговори на вътрешното потребление на страната. Този проект ще е изгоден само ако има договори с други страни за изкупуване на електроенергията, заяви Кънев.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3430671

http://momchil.blog.bg/politika/2010/11/28/triabva-li-ni-aec-belene.642024